Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

UOKiK i RPO odpowiadają Polskiemu Stowarzyszeniu Bitcoin

PSB w czerwcu napisało do UOKiK i RPO ws. zamykania przez banki kont firmom kryptowalutowym. Teraz instytucje odpowiedziały stowarzyszeniu

27 września 2018 | 13:07

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin w czerwcu wystosowało pismo do UOKiK i RPO w sprawie zamykania przez banki komercyjne kont bankowych firmom kryptowalutowym. W obecnym tygodniu obie instytucje odpowiedziały stowarzyszeniu.

W liście otwartym PSB czytamy streszczenie pism do UOKiK i RPO:

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin otrzymało odpowiedzi na zgłoszenie do Rzecznika Praw Obywatelskich i UOKiK w kwestii zamykania kont bankowych firmom z branży kryptowalut. Zarówno RPO, jak i Prezes UOKiK, nie znaleźli podstaw do podjęcia jakichkolwiek działań przeciwko instytucjom finansowym, których działania były przedmiotem zawiadomień.

RPO w swojej odpowiedzi do PSB skupił się jedynie na poruszanej w piśmie kampanii informacyjnej NBP i KNF, ignorując całkowicie wątek zamykania rachunków bankowych i praktyczne uniemożliwienie działania podmiotów z branży kryptowalutowej.

Natomiast w ocenie UOKiKu, 15 banków wypowiadających umowy rachunku bankowego nie posiada tzw. „kolektywnej pozycji dominującej”, a ich działania UOKIK uznaje za uzasadnione przez brak szczególnych regulacji rynku kryptowalut. Jednocześnie UOKiK podziękował za „cenny sygnał rynkowy”.

Jak więc widać firmy kryptowalutowe nie mogą na dzień dzisiejszy liczyć na pomoc obu instytucji.

Złe początki dobrego?

Całe szczęście ogólna sytuacja firm z rynku walut cyfrowych powoli zaczyna się wyjaśniać. Ministerstwo Finansów opracowuje ustawę, która ma wyjaśnić wszelkie kwestie dotyczące opodatkowania zysków wynikających z obrotu kryptowalutami. Przepisy są obecnie na etapie opiniowania po etapie konsultacji społecznych, w których wzięło udział także PSB.

Oprócz tego do 30 czerwca 2019 r. zawieszono pobór podatku PCC od każdej transakcji kryptowalutowej. Zapewne po tej dacie problem zostanie ostatecznie rozwiązany.

Także bank Credit Agricole otwiera się na współpracę z giełdami walut cyfrowych. Nie zamyka już istniejących kont tego typu firm, zaś w przypadku nowych podmiotów jego przedstawiciele proszą o przedłożenie wewnętrznej polityki AML/KYC giełdy.

Czy więc mijający rok był tylko złym początkiem dobrego i wkrótce rynek kryptowalut w Polsce rozkwitnie?

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut