Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut
26 czerwca 2014 | 13:00

W serwisie polskiepiekiełko.pl znalazłem jedno z najlepszych wyjaśnień jak działa Bitcoin, na które kiedykolwiek trafiłem, polecam przeczytać jeśli jeszcze nie znacie schematu działania sieci.

Wiemy już, że wszystkie transakcje są publiczne, Bitcoiny zapisane są w publicznej bazie danych a nasze portfele to nic innego jak tylko zbiór kluczy które pozwalają na dostęp do tych Bitcoinów. Tak więc przykładowy klucz wygląda mniej więcej tak:

5KXpnugsSGCPZJ3BxDToXFh58f5KrEYvb5nKg9hZmwN11t7vVzQ

Jest to klucz prywatny. Z tego klucza przy generowany jest klucz publiczny i adres który możemy wysłać znajomym i otrzymać Bitcoiny. Wygląda on tak:

1CHBUvvXFnFHbHEiFX3UAbT7AuQiKjprCU

Żeby nie stracić dostępu do Bitcoinów wystarczy więc zapamiętać klucz prywatny. Można go zapisać w portfelu Bitcoin, albo wydrukować na kartce papieru. Klucza publicznego nie trzeba pamiętać. Co jednak jeśli stracimy dostęp do portfela, albo zgubimy tą kartkę? No właśnie – nasze Bitcoiny przepadną na zawsze.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje też inna metoda przechowywania kluczy. W zwykłych portfelach klucze generowane są na bazie losowych danych, jednak możemy przepuścić własne dane przez tą samą funkcję skrótu. I przykładowo wpisując hasło 'Ala ma kota’ do kalkulatora, otrzymamy klucz prywatny:

5HxLwz6rbiz6s2hgtU7f5wkEvoEA7Sb6TuGSqFFxSkdKy7axEFW

I adres:

1PruMzgqEdL4iNcJbSru6UbSFPEpHRHnX8

Jest do bardzo prosta metoda przechowywania Bitcoinów w pamięci. Oczywiście nie sprawdza się ona do codziennych transakcji, ponieważ takie klucze należy później zaimportować do portfela żeby móc wydać środki, ale doskonale sprawdza się jako sejf dla większych sum. W ten sposób możemy usunąć klucz prywatny, znajomym wysyłać klucz publiczny i w przypadku jeśli kiedykolwiek zechcemy wydać środki znajdujące się pod adresem wystarczy, że ponownie skorzystamy z kalkulatora i użyjemy frazy z naszej pamięci.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku hasła 'Ala ma kota’ istnieje duże ryzyko, że jakaś inna osoba wygeneruje sobie adres na bazie tego samego hasła. W ten sposób uzyskałaby dostęp do naszych środków, dlatego należy bardzo uważnie dobierać hasła do brainwalleta. Hasło 'Ala ma kota’ zostało już kiedyś użyte jako klucz do brainwalleta, a środki zostały ukradzione po 2 dniach. 

a
Bit-els z forum bitcoin.pl

Może być to przykładowo zdanie z naszej ulubionej książki: „Tego typu pogląd opiera się na koncepcji, wedle której każda skrajność staje się niestabilna„, do tego dla bezpieczeństwa można dodać własne hasło „Bitcoinet jest najlepszy!„, dodać datę urodzenia „30-12-1967’ i cytat z kolejnej książki „In the early 1980s, best-film Oscars were picked up by Richard Attenborough for Gandhi and David Puttnam for Chariots of Fire„. Jeśli są to popularne książki albo publikacje będzie łatwiej. W ten sposób uzyskane hasło:

Tego typu pogląd opiera się na koncepcji, wedle której każda skrajność staje się niestabilna 

Bitcoinet jest najlepszy! 30-12-1967 In the early 1980s, best-film Oscars were picked

up by Richard Attenborough for Gandhi and David Puttnam for Chariots of Fire

Można wpisać do generatora znajdującego się na przykład tutaj (można też obliczyć to samemu – zabawa dla bardziej obeznanych z komputerami) i otrzymać parę kluczy:

5JSyfmv1wz5xuwzCXcZXyyZoaCMedeHHKihzsA5RMZ29RgCGkDQ

1PE1PM6yr97KNaF4BvNzp56CPrJm5vLcKB

Proste, prawda?

A jak już będziemy chcieli otworzyć sejf i wyjąć z niego Bitcoiny, to wystarczy, że zaimportujemy taki klucz do dowolnego portfela:

2014-06-26 10.48.03

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut