Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Tokenizacja aktywów – II Blockchain Tech Congress

Według Rafała Zaorskiego zmiany na rynku to rewolucja, w jego opinii blockchain rozwiązuje problemy, z jakimi borykał się rynek od 400 lat.

2 października 2018 | 23:00

Czy tokenizacja aktywów to przyszłość? Na to pytanie starali się odpowiedzieć: Piotr Smoleń (Data Ventures VC), Mariusz Sperczyński (bitSecurities.io), Rafał Zaorski (Krypto Jam S.A.), zaś moderatorem dyskusji była Beata Socha (Warsaw Bussines Journal).

Co z giełdą?

Zdaniem Mariusza Sperczyńskiego tokenizacja jest spełnieniem marzeń. Jego zdaniem w końcu będziemy mogli przesłać przez sieć wartość.

Według Rafała Zaorskiego zmiany na rynku to rewolucja, w jego opinii blockchain rozwiązuje problemy, z jakimi borykał się rynek od 400 lat. Uważa, że giełda powoli przestaje być potrzebna. Musi się także jako instytucja zmienić.

W kontrze do obu rozmówców stanął Piotr Smoleń, który uważa, że giełda jest nadal potrzebna do regulowania i bezpieczeństwa.

Zdaniem Sperczyńskiego giełda ma przyszłość, ale także pod zmienioną postacią. „Myślę, że rynek będzie rósł” – uważa.

Smart-kontrakty

W czasie debaty podjęto też temat wprowadzenia szerszego zastosowania blockchaina w systemach prawnych.

W czym może zaś pomóc smart-kontrakt czy blockchain? Zdaniem Zaorskiego usprawniają one działanie giełdy, upraszcza obrót papierami wartościowymi

Konieczne jest jednak wprowadzenie „blockchaina z ludzką twarzą” – jak uważa Zaorski. Piotr Smoleń moment ten nastąpi, gdy blockchain stanie się czymś, tak oczywistym, że przestanie być konieczne tłumaczenie jego działania.

Co tokenizować?

Sperczyński zauważył, że w Polsce tokenizacja np. mieszkania jest niemożliwa przez specyficzne zapisy prawne. Smoleń w kontrze stwierdził jednak, że w teorii stokenizować można wszystko, pytanie powinno, jego zdaniem, brzmieć, czy zawsze ma to sens.

Regulować czy nie regulować – oto jest pytanie!

Piotr Smoleń uważa, że należy sobie zadać pytanie, czy regulacje w ogóle są potrzebne. Na poparcie jego tezy Mariusz Sperczyński podał przykład Malty, w której obowiązują te same prawa co w całej UE, a która dała radę bardzo mądrze uregulować rynek kryptowalut.

Rafał Zaorski przyznał, że większość krajów pójdzie w dobrym kierunku, widząc, jakie plusy dają mądre regulacje.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut