Czy tokenizacja aktywów to przyszłość? Na to pytanie starali się odpowiedzieć: Piotr Smoleń (Data Ventures VC), Mariusz Sperczyński (bitSecurities.io), Rafał Zaorski (Krypto Jam S.A.), zaś moderatorem dyskusji była Beata Socha (Warsaw Bussines Journal).

Co z giełdą?

Zdaniem Mariusza Sperczyńskiego tokenizacja jest spełnieniem marzeń. Jego zdaniem w końcu będziemy mogli przesłać przez sieć wartość.

Według Rafała Zaorskiego zmiany na rynku to rewolucja, w jego opinii blockchain rozwiązuje problemy, z jakimi borykał się rynek od 400 lat. Uważa, że giełda powoli przestaje być potrzebna. Musi się także jako instytucja zmienić.

W kontrze do obu rozmówców stanął Piotr Smoleń, który uważa, że giełda jest nadal potrzebna do regulowania i bezpieczeństwa.

Zdaniem Sperczyńskiego giełda ma przyszłość, ale także pod zmienioną postacią. “Myślę, że rynek będzie rósł” – uważa.

Smart-kontrakty

W czasie debaty podjęto też temat wprowadzenia szerszego zastosowania blockchaina w systemach prawnych.

W czym może zaś pomóc smart-kontrakt czy blockchain? Zdaniem Zaorskiego usprawniają one działanie giełdy, upraszcza obrót papierami wartościowymi

Konieczne jest jednak wprowadzenie “blockchaina z ludzką twarzą” – jak uważa Zaorski. Piotr Smoleń moment ten nastąpi, gdy blockchain stanie się czymś, tak oczywistym, że przestanie być konieczne tłumaczenie jego działania.

Co tokenizować?

Sperczyński zauważył, że w Polsce tokenizacja np. mieszkania jest niemożliwa przez specyficzne zapisy prawne. Smoleń w kontrze stwierdził jednak, że w teorii stokenizować można wszystko, pytanie powinno, jego zdaniem, brzmieć, czy zawsze ma to sens.

Regulować czy nie regulować – oto jest pytanie!

Piotr Smoleń uważa, że należy sobie zadać pytanie, czy regulacje w ogóle są potrzebne. Na poparcie jego tezy Mariusz Sperczyński podał przykład Malty, w której obowiązują te same prawa co w całej UE, a która dała radę bardzo mądrze uregulować rynek kryptowalut.

Rafał Zaorski przyznał, że większość krajów pójdzie w dobrym kierunku, widząc, jakie plusy dają mądre regulacje.

80 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.