Reklama

Quark

Sztuczna inteligencja zaczyna odbierać ludziom pracę. Podsumowanie tygodnia #459

9 marca 2023 | 13:44

Jak co tydzień, powracamy do świata cyfrowej ekonomii – nowinek technologicznych z zakresu sztucznej inteligencji, metaverse i blockchaina.

Sztuczna inteligencja już teraz odbiera ludziom pracę

Okazuje się, że straszenie tym, że sztuczna inteligencja może odebrać ludziom pracę, jest zasadne. Jak wykazał w swoim badaniu serwis Resumebuilder.com, blisko połowa z ankietowanych firm korzysta już z aplikacji ChatGPT. Z tego prawie jedna druga zredukowała przy tym zatrudnienie i zastąpiła pracowników sztuczna inteligencją.

Aż 66 proc. firm korzysta z platformy OpenAI, by pisać kod. 58 proc. generuje za jej pomocą treść, zaś 57 proc. wykorzystuje do wsparcia i obsługi klienta. 52 proc. „pisze” za pomocą ChatGPT notatki podsumowujące firmowe spotkania czy generuje innego typu proste dokumenty.

To nie wszystko. Aż 77 proc. przebadanych firm wykorzystuje program jako wsparcie przy tworzeniu opisów stanowisk pracy prezentowanych w ofertach, zaś 66 proc. do generowania pytań, które mają paść podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Źródło: Yahoo Finance

Elon Musk planuje odpowiedzieć na fenomen ChatGPT

Pozostajemy jeszcze w świecie sztucznej inteligencji. Elon Musk ogłosił swój koleny pomysł – chce stworzyć nowe laboratorium badawcze, które zajmie się stworzeniem alternatywy dla ChatGPT.

Musk będzie chciał ponownie zaszokować. Wcześniej krytykował OpenAI za to, że ogranicza działanie ChatGPT. Aplikacja nie może bowiem tworzyć tekstów, które mogłyby kogoś urazić.

Może stąd pomysł, by stworzyć swoją tego typu aplikację, która będzie jednak złym bratem ChatGTP. Nowy chatbot ma nie mieć wspomnianych ograniczeń.

Obecnie nie wiemy, kiedy nowe narzędzie pojawi się na rynku.

Warto dodać, że Musk wypowiadał się już na temat sztucznej inteligencji i uważał, że ta jest zagrożeniem dla ludzkości.

Źródło: theinformation.com

Gary Gensler twierdzi, że niemal wszystkie kryptowaluty to papiery wartościowe

W USA władze coraz mocniej przyglądają się rynkowi kryptowalut. Teraz na ten temat wypowiedział się szef SEC, Gary Gensler. Powiedział publicznie, że jego zdaniem wszystkie kryptowaluty – poza bitcoinem – są papierami wartościowymi.

Skąd taka nagła wolta? W minionych latach Gensler unikał przecież tak jednoznacznych osądów.

Trudno jasno odpowiedzieć na powyższe pytanie. Przewodniczący SEC wskazał jednak też na to, że za większością tokenów i kryptowalut stoją konkretni ludzie, firmy czy fundacje. Z kolei inwestorzy oczekują zysków w oparciu o rozwój tychże projektów. Miałoby to oznaczać, że blockchainowe tokeny to papiery wartościowe. 

Ze zdaniem Genslera nie zgadza się wielu prawników, którzy wskazują, że SEC musiałoby najpierw dowieść w sądzie opinii swojego szefa.

Źródło: New York Magazine

Pierwsza w historii rozprawa sądowa w metaverse

W Kolumbii doszło do historycznego wydarzenia. Przeprowadzono tam pierwszą w historii rozprawę sądową w metaverse.

Był to jednak tylko eksperyment, w ramach którego na „sali sądowej” pojawiły się awatary zaangażowanych stron – policjantów i pracowników branży transportowej – oraz sędzi.

Władze kraju przekazały, że eksperyment w pełni się powiódł, co oznacza, że w przyszłości może dojść do organizacji większej liczby tego typu e-rozpraw.

Proces można obejrzeć na Youtube:

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut