Sztuczna inteligencja poszuka Obcych. Bitcoiny kopane za pomocą metanu. Podsumowanie tygodnia #488
Jak co tydzień podsumowujemy dla was najciekawsze newsy ze świata nowych technologii, które mogą wam umykać. Dziś zaczniemy od nowego zastosowania sztucznej inteligencji.
AI poszuka Obcych
Naukowcy z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie twierdzą, że „wytrenowany” przez nich algorytm AI potrafi na podstawie jedynie wyników badań chromatograficznych i spektrograficznych z aż 90-procentową dokładnością odróżnić próbki pochodzenia organicznego od nieorganicznych. Teraz model ten ma zostać wykorzystany do analizy rożnych próbek z Marsa. Innymi słowy, będzie analizował, czy materiał ściągnięty z innej planety ma pochodzenie organiczne czy wprost przeciwnie. Sprawdzimy więc, czy Marsie istnieją lub istniały jakieś formy życia.
W ramach uczenia AI amerykańscy badacze wykorzystali dane z analizy 134 próbek – o organicznym i nieorganicznym pochodzeniu. Chodziło o fragmenty muszli, zębów, kości, szczątki owadów, włosy czy skały.
Źródło: carnegiescience.edu
NASA wykorzysta blockchaina
Pozostaniemy w sferze kosmicznych podbojów. Trwa rozpisana na lata misja Artemis. Jej celem jest powrót ludzi na Księżyc. W lutym na powierzchni naszego naturalnego satelity wyląduje pojazd z „kostką danych”. Ta ostatnia ma zebrać dane z powierzchni Księżyca. Te będą zapisywane na blockchainie. Potem mają zostać odczytane już na Ziemi. Ma to zagwarantować to, że dane te nie były manipulowane, co będzie w przyszłości dowodem na to, że pochodzą z Księżyca.
W wywiadzie dla Science Focus szef działu ds. innowacji w Digital Isle of Man przekazał, że NASA „zaskakująco trudno” jest odpierać zarzuty fanów teorii spiskowych o tym, że ludzie wcale nie wylądowali na Księżycu. Nowa inicjatywa będzie potwierdzeniem odbytych misji i zagwarantuje pewność zebranych danych.
Za projektem stoi nie tylko NASA, ale też projekt Lonestar, który będzie odpowiadał na blockchainową część inicjatywy.
Źródło: Cointelegraph
Bitcoiny będą kopane za pomocą metanu
Tecpetrol z Buenos Aires zajmuje się wybyciem ropy naftowej. Efektem ubocznym procesu jest emisja gazu – metanu. Jest to szkodliwe dla środowiska. Spółka wpadła więc na świetny pomysł. Chce wykorzystać gaz do napędzania kopania bitcoinów.
„Biorąc pod uwagę naszą niemożność uwolnienia gazu do środowiska, zdecydowaliśmy się na wdrożenie operacji miningu kryptowalut”
– przekazał mediom Ricardo Markous, dyrektor generalny Tecpetrol.
Kopalnia firmy na wystartować najpóźniej początkiem listopada. Pozwoli zarobić firmie dodatkowe pieniądze ze sprzedaży tam wykopanych bitcoinów, a do tego zniweluje negatywne skutki kopania gazu.
Źródło: rionegro.com
Gry komputerowe będą droższe?
Jak wyliczają media, ceny gier komputerowych i konsolowych mogą wkrótce wyższe. Za produkcję AAA zapłacimy w 2024 r. aż 100 dolarów, wyliczają eksperci. Dziś to 70 dolarów.
Haruhiro Tsujimoto, prezes Capcomu, wskazał w głośnym w mediach wywiadzie, że ceny muszą pójść w górę, bowiem rosną też koszty stałe i zmienne producentów. W rozmowie z Nikkei stwierdził:
„Osobiście uważam, że ceny gier są zbyt niskie. Koszty rozwoju są około 100 razy wyższe niż w erze Famicom, ale ceny oprogramowania nie wzrosły aż tak bardzo. Istnieje również potrzeba podniesienia płac. Biorąc pod uwagę fakt, że płace rosną w całej branży, myślę, że podniesienie cen jednostkowych jest zdrową opcją dla biznesu.”
Źródło: Nikkei, videogameschronicle.com