Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Sam Bankman-Fried nie przyznał się do winy. Podsumowanie tygodnia #451

7 stycznia 2023 | 08:56

Jak co tydzień, wracamy do świata kryptowalut. I – ponownie! – zaczynamy od sprawy FTX.

Sam Bankman-Fried nie przyznaje się do winy

W udzielanych wcześniej wywiadach były szef FTX, Sam Bankman-Fried, twierdził, że źle zarządzał swoją firmą, ale nie czuje się winny jej upadku. 3 stycznia stawił się przed sądem w USA. Tam ponownie nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. 

Przypomnijmy, że służby USA twierdzą, że złamał liczne przepisy dot. regulacji finansowych czy finansowania kampanii politycznych. 

Bankmanowi-Friedowi grozi do 115 lat więzienia. Kolejna rozprawa ma mieć miejsce 2 października.

Źródło: Reuters 

Programista Bitcoina stracił swoje bitcoiny

Główny programista sieci Bitcoin, Luke Dashjr, przyznał, że ktoś go okradł. Przejął jego klucz prywatny i tym samym wypłacił z adresu jego bitcoiny. Najbardziej zainteresowany twierdzi, że „nie ma pojęcia, w jaki sposób” haker przejął jego klucz prywatny.

Jeden z internautów napisał, że wiele wskazuje na to, że Dashjr „miał gorący portfel na tym samym komputerze, na którym robił wszystko inne. Wygląda na to, że był naprawdę zadowolony z siebie.”

Jak widać, mimo dużego doświadczenia, programista mógł popełnić jakiś wręcz szkolny błąd.

Źródło: Twitter

WEF mówi o kryptowalutach

Koniec 2022 i początek kolejnego to okres prognoz i podsumowań. Okazuje się, że kryptowaluty pod lupę wzięło Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF).

Artykuł dla Forum napisał Dante Disparte, CSO z Circle. Jego przemyślenia można streścić do myśli: kryptowaluty tu są i z nami pozostaną. 

Sugerował, by patrzeć na to, jak działają banki – takie jak JP Morgan – które kiedyś krytykowały cyfrowe waluty, a dziś korzystają z blockchaina.

Porównał też kryptowaluty i blockchaina do internetu oraz poczty mailowej. Internet również – jak wielu zarzuca rynkowi kryptowalut –  służył kiedyś przestępcom do łamania prawa (właściwie do dziś ma to miejsce), a jednak nie zniknął z naszej rzeczywistości. Ekspert dodał, kluczowe jest zwracanie uwagi w ogólnej narracji na to, że za przestępstwami stoją ludzie, a nie na sama technologia. 

Źródło: WEF

Rosja pracuje nad regulacjami dot. CBDC

Do Dumy wpłynęła propozycja regulacji projektu cyfrowego rubla. CBDC ma zapewnić rosyjskim obywatelom, firmom i państwu dostęp do szybkich, wygodnych i tanich przelewów.

Nowelizacja prawa daje Bankowi Rosji wyłączne prawo bycia operatorem platformy CBDC. Ustanawia do tego procedury otwierania portfeli na cyfrowe ruble. Do tego zabezpiecza status rubla cyfrowego jako waluty Federacji Rosyjskiej. CBDC banków centralnych innych krajów mają zostać w prawie uznane za waluty obce.

Źródło: news.bitcoin.com

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut