Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

PUMP AND DUMP – oszustwa, manipulacja rynku, schemat działania

W tej serii przedstawimy powszechne oszustwa kryptowalutowe, czyli jak ludzie dają się nabrać i jak łatwo je zidentyfikować. Dziś przyjrzymy się bliżej schematowi Pump and Dump.

25 września 2017 | 08:35

Zapraszamy wraz z JPK Traders na nową serię poświęconą bezpieczeństwu w kryptowalutowym świecie. 

Jeżeli interesujesz się trochę  kryptowalutami, a mając na uwadze ostatnie wzrosty  – jest to całkiem prawdopodobne, bez wątpienia możesz dojść do całkiem ciekawych konkluzji. Istnieją ludzie, którzy twierdzą, że zarobili 1000% w ciągu kilku miesięcy, a Dash i Ripple uczynił z nich milionerów w ciągu nocy!

Biorąc pod uwagę takie wnioski łatwo uwierzyć, że można szybko dorobić się fortuny – jeśli jesteś szczęśliwcem jest to możliwe. Jednak z powodu powiększenia się rynku, pojawiło się również więcej oszustów, którzy wręcz krzyczą o swoich zyskach. Jeżeli jesteś nowy w tym biznesie możesz w nie uwierzyć.

W tej serii przedstawimy powszechne oszustwa kryptowalutowe, czyli jak ludzie dają się nabrać i jak łatwo je zidentyfikować. Dziś przyjrzymy się bliżej schematowi Pump and Dump.

CZYM JEST Pump and Dump?

Pump and Dump to specyficzny schemat manipulacji rynku, polega na szybkim wzroście ceny i sprzedaży na szczycie popularności waluty. W przypadku dużych kryptowalut jak Ethereum czy Bitcoin jest to praktycznie niemożliwe, aby jeden człowiek stał za manipulacją kursu. Jednak są setki tokenów z kapitalizacją poniżej 5 milionów dolarów. W ich przypadkach, znacznie łatwiejszye jest zdobycie pokaźnej ilości waluty w celu rozpoczęcia manipulacji.

JAK DZIAŁA Pump and Dump?

Schemat

Jak w przypadku każdej rynkowej manipulacji istnieją dwie grupy ludzi. Pierwsza to insiderzy którzy promują aktywnie i chcą nakłonić drugą grupę, aby kupowała, podczas gdy oni będą im sprzedawać. Bardzo znanym sposobem na stworzenie grupy insiderów jest utworzenie grupy Pump and Dump.

Grupy Pump and Dump to wszelakie półprywatne kanały, takie jak Slack czy Telegram, które pozwalają użytkownikom na spokojne planowanie daleko od publiki. Czasem można zobaczyć ich reklamy na bardziej publicznych kanałach takich jak Reddit, jednak na ogół insiderzy nie promują się jeszcze na tym etapie. W tym czasie zajmują się skupowaniem wybranej waluty po niskiej cenie.

Początek zabawy

Gdy insiderzy zakupią już wystarczający pakiet zaczyna się robić głośno. Bardzo głośno.

Zaczynają promować kryptowalutę mówiąc, że ta technologia ma prawdziwy potencjał, posiada udogodnienia, których nie ma żadna inna i… cena zaczyna rosnąć! Użytkownicy spoza pierwotnej grupy zaczynają dostrzegać token i go kupować. Jako, że cena utrzymuje się na niskim poziomie, niepotrzebna jest spora aktywność, aby ją szybko podnieść.

Kapitalizacja takiej kryptowaluty wzrośnie z 5 milionów $ do 50 milionów $ w ciągu paru dni, powodując, że rynek chwilowo poszybuje. Wielu innych inwestorów zacznie ją promować na swoich blogach dodając jeszcze więcej wiarygodności szybkiemu wzrostowi ceny.

Wypłata

Nareszcie przyszedł właściwy czas dla insiderów, aby upłynnić swoje aktywa, sprzedając po cichu, dalej mówiąc innym aby kupowali. Po tym jak grupa insiderów zyska 10-krotność swojego wkładu, często po prostu znika, a rynek wciąż kupuje.

Wtedy cena spada tak szybko jak urosła. Wielu tych, którzy kupili na szczycie pozostanie z kryptowalutami o zmniejszającej się wartości. Oni są prawdziwymi celami insiderów, odkupili kryptowalutę 10 razy drożej, która tak naprawdę jest bezwartościowa. A po takim schemacie wzrostu i spadku, rzadko kiedy waluta ponownie urośnie.

JAK POZNAĆ SCHEMAT Pump and Dump?

Powodem dla którego inwestorzy dają się załapać w taki schemat jest to, że 4000% wzrost nie jest niczym niespotykanym w ‚kryptoświatku’ – Ethereum uzyskało taki sam zwrot od stycznia do czerwca. Jednak istnieją kluczowe różnice, które można dostrzec przed zainwestowaniem w coś bezwartościowego.

Długi brak aktywności przed nagłym skokiem

Znaczące wzrosty cen nie są niczym specjalnym, jednakże w przypadku Pump and Dump handel przed wzrostem praktycznie nie istniał. Dla przykładu oto wykres Ethereum przedstawiający sytuację przed nagłym wzrostem:

 

Mimo, że wolumen przed skokiem był dość niski, był to dość aktywny rynek, z dołkami i szczytami.

Porównajmy go do ChainCoin, znanej kryptowaluty Pump and Dump

Nie ma praktycznie żadnej aktywności przed skokiem 8 lipca. Ethereum posiadało aktywny rynek rosnący w siłę, podczas gdy handel na ChainCoin praktycznie nie istniał, a wzrost aktywności był nagły.

Zerowy wolumen to jeden z charakterystycznych oznak Pump and Dump.

Bardzo mało znany token poza jednym czy dwoma kanałami

Jeżeli jesteś nowy, ciężko znaleźć dobre źródła wiedzy o krypto. Jednakże po zrobieniu odpowiedniego researchu odnajdziesz wiele społeczności na kanałach takich jak Reddit, Telegram, Slack czy nawet IRC. Nawet mniejsze kryptowaluty jak Nexus mają tysiące użytkowników na Slacku, Reddit i Twitterze.

W przypadku Pump and Dump insiderzy posiadają jeden kanał przekazywania informacji (grupa telegram, kanał slack czy youtube) oraz ludzi przekazujących wiedzę na cudzych grupach o tematyce kryptowalutowej. Będzie więc istniała spora aktywność skupiona wokół głownej grupy i minimalne informacje na paru innych.

Jeżeli odkryłeś, że nie możesz znaleźć informacji odnośnie swojej inwestycji pośród innych społeczności, jest to znak, że grupa (insiderów) nie istnieje zbyt długo.

Natychmiastowe i ostre niszczenie jakiejkolwiek krytyki w zarodku

Użytkownicy kryptowalutowi nie są znani z pokory, jednak nawet w takich miejscach jak subreddit Ethereum i forach Bitcoin, istnieje spora ilość debat i argumentów. Jako, że grupy Pump and Dump polegają na chwilowym hype, nawet jedna różniąca się w poglądach opinia może zaburzyć obraną ścieżkę grupy. W takim przypadku, insiderzy zaczną atakować buntowników dopóki nie odejdą.

Jeżeli grupa nie tworzy uczciwej debaty, jest to zła wróżba.

PODSUMOWANIE

Powodem dla którego ludzie dają się złapać w sidła oszustów jest strach przed ‚odjechaniem pociągu’. Oszuści w podły sposób wykorzystują obawy ludzi przed tym, że ich pociąg do bogactwa odjedzie. Jeżeli jesteś zdyscyplinowany, opanowany i cierpliwy, nigdy nie dasz się nabrać oszustom.

Przed włożeniem swoich pieniędzy w daną inwestycję zawsze należy zaznajomić się z charakterystyką danego waloru. W przypadku kupna akcji inwestorzy poszukują wskaźników fundamentalnych, czytają prospekt emisyjny i ryzyka spółki, Inwestując w kryptowaluty nie posiadamy uniwersalnego wzoru, należy szukać, szukać i jeszcze raz szukać – czasem odnajdziemy ciekawą opinię na mało znanym blogu. Natomiast uniwersalnym ryzykiem w przypadku inwestowania przez internet jest ryzyko oszustwa przez drugą stronę, której nie znamy.

W celu wzajemnego ostrzegania się przed oszustwami i scamem zapisz się do grupy Kryptowaluty – Oszuści ( https://www.facebook.com/groups/275810916244743/), która jest oddolną inicjatywą społeczności kryptowalutowej.

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut