Reklama

Quark

PSB prezentuje propozycje zmian w opodatkowaniu kryptowalut

Propozycje zmian w procedowanej ustawie dot. opodatkowania kryptowalut zgłosiło Stowarzyszenie Bitcoin i adw. Marcelina Szwed-Ziemichód.

12 września 2018 | 08:12

Swoje propozycje zmian w procedowanej ustawie dotyczącej opodatkowania kryptowalut zgłosiło Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) oraz adwokat Marcelina Szwed-Ziemichód.

Przypominamy, że „Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw” został upubliczniony 24 sierpnia na stronach rządowych. Od tego czasu trwały konsultacje społeczne dotyczące dokumentu. Po nich ustawę czeka dalsza droga legislacyjna.

Podatek do kosza

Przyjrzyjmy się jednak propozycjom środowiska. PSB sugeruje pomysł praktycznej likwidacji podatku za kryptowaluty, jeśli tylko ktoś trzyma je dłużej niż rok.

Proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie podatkowe dotknie głównie drobnych inwestorów. Portfele kryptowalutowe mające więcej niż rok o wartości ponad 10 mln zł nie są rzadkością w naszym kraju. W takich przypadkach jedynym racjonalnym postępowaniem dla inwestorów jest emigracja do Niemiec lub pozostałych krajów z 0% podatkiem od sprzedaży kryptowalut.” – czytamy w dokumencie PSB.

W dalszej części listu stowarzyszenia znajdują się też m.in.: abolicja podatku PCC, wprowadzenie koncepcji pieniądza prywatnego do porządku prawnego, zabezpieczenie Skarbu Państwa poprzez dołączenie waluty cyfrowej Bitcoin do puli rezerw walutowych czy umożliwienie pokrywania zobowiązań administracyjnych i podatkowych za pomocą kryptowalut.

Okiem prawnika

O komentarz i streszczenie jej propozycji poprosiliśmy też Marcelinę Szwed-Ziemichód:

Cieszy fakt, że zaproponowano kompleksowe rozwiązanie w zakresie opodatkowania zysków ze zbycia kryptowalut. Bardzo dobrze, że projekt został poddany konsultacjom społecznym – da to możliwość do wypracowania jak najbardziej optymalnych rozwiązań. Propozycje Ministerstwa Finansów pokazują, że jest margines do prowadzenia rozmów. Zaproponowane zmiany jednak nie zawsze są korzystne i powinny zostać dopracowane. W szczególności, obawy budzi chęć stosowania nowych przepisów do transakcji wszystkich podatników ze skutkiem wstecznym, tj. do transakcji od 1 stycznia 2018 r. Dla wielu podatników zaproponowane zmiany nie będą korzystne. Jak wiemy, nie można wprowadzać ze skutkiem wstecznym zmian, które nie przynoszą korzyści podatnikom. W tym zakresie projekt musi zostać zmieniony.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut