Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Prof. Piech: CBDC to wielka szansa dla Polski. Podsumowanie tygodnia #368

Najważniejsze newsy ze świata kryptowalut: Prof. Piech krytykuje postawę NBP wobec CBDC, kultowe video "Charlie Bit My Finger" sprzedane jako NFT, Bank Korei pracuje nad swoją cyfrową walutą, a inwestor Ray Dalio zdradził, że posiada bitcoiny. Aktualności z ostatniego tygodnia w krótkim podsumowaniu.

26 maja 2021 | 14:17

Jak co tydzień podsumowujemy dla was najważniejsze newsy z ostatniego tygodnia. Kurs bitcoina zalicza co prawda korektę, ale w sferze fundamentów ponownie dzieje się naprawdę wiele ważnych rzeczy.

Prof. Piech chwali idee CBDC

Parę lat temu niewiele brakowało, by Polacy stworzyli stablecoina, który byłby oparty na złotym. Projektem zarządzał prof. Krzysztof Piech. Niestety pomysłu nie udało się zrealizować.

Z kolei niedawno NBP ogłosił, że nie planuje prowadzić prac nad cyfrową złotówką. Postawę tę oficjalnie skrytykował wspomniany prof. Piech.

– Co prawda @nbppl nie widzi zalet cyfrowego pieniądza, ale widzi je MFW i Rada UE. Bank widać przyjmuje, że nie ma potrzeby umiędzynarodowienia złotego, skoro i tak porzucimy go na rzecz euro. Jestem innego zdania – trzeba wykorzystać okazję, bo kolejna będzie za kilkadziesiąt lat – napisał na Twitterze.

Odniósł się do raportu NBP, w którym napisano:

Jak dotąd, NBP nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC. (…) Na obecnym etapie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego.”

Źródło: Twitter

Kultowe video z YouTube ma swój token NFT

„Charlie Bit My Finger” to video, które przedstawia scenę z życia pewnej rodziny. Dwóch braci – Harry i jego młodszy brat Charliego – siedzą na krześlę. Harry drażni małego braciszka, wsadzając mu palec do ust. Ten drugi szybko gryzie go w palec.

10 lat temu nagranie zrobiło furorę w sieci i stało się viralem. Teraz prawa do niego zostały sprzedane za 760 999 USD. Co ciekawe, video nie zostało wystawione na zwykłej aukcji. Właściciele sprzedali NFT, czyli tzw. niewymienialny token, który reprezentuje prawa do własności filmu. Video ma teraz zniknąć z sieci.

Źródło: Twitter

Bank Korei pracuje nad CBDC

Bank Korei, bank centralny Korei Płd., ogłosił, że szuka partnera technologicznego do swojego projektu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Obecnie poszukiwany jest dostawca technologii, który zaprojektuje platformę testową dla CBDC. 

Prace przyspieszyły nie bez powodu.

Udział transakcji gotówkowych znacznie spada. Kroki, które teraz podejmujemy, to przygotowanie się na zmiany w systemie rozliczeń płatności” – przekazał bank.

Wiadomo, że program pilotażowy potrwa od sierpnia do grudnia br., ale nie jest wykluczone, że zostanie przedłużony na kolejny rok.

Źródło: Reuters

Znany inwestor ma bitcoiny

Miliarder i inwestor, Ray Dalio, przyznał w poniedziałek, że posiada bitcoiny. Dodał, że „osobiście, wolałby mieć bitcoina niż obligacje”. Nie sprecyzował tylko, ile dokładnie posiada kryptowalut.

Dalio jest więc kolejnym inwestorem z Wall Street, który kupuje bitcoiny. 

Źródło: Coindesk

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut