Problemy litecoina. Służby biorą pod lupę Fundację Luna. Podsumowanie #419
Na rynkach kryptowalut nadal panuje… nuda. Kursy czołowych coinów utknęły niejako w miejscu. Mimo tego miało miejsce kilka wydarzeń, które mogą w przyszłości wpłynąć na wyceny cyfrowych walut.
Problemy litecoina
Twórcy litecoina przygotowali niedawno aktualizację MWEB (dot. technologii Mimblewimble), która sprawiła, że LTC stało się bardziej prywatne i bezpieczne. Dla inwestorów to świetna informacja. Inaczej na sprawę patrzą jednak scentralizowane i regulowane giełdy, zwłaszcza w krajach, gdzie zgodność z przepisami jest bardzo istotna.
Choćby zgodnie z komunikatem Upbit, platforma ta przyznała, jeśli pojawią się na niej depozyty wysłane za pośrednictwem Mimblewimble, będzie musiała usunąć litecoina.
Możliwe, że w tym kierunku pójdą inne firmy. Przypomnijmy, że taki los spotkał Monero, topowego private coina, który został usunięty nawet z polskiego BitBay’a.
Źródło: upbit.com
Policja Korei Płd. bierze pod lupę Fundację Luny
Policja z Korei Płd. prosi krajowe giełdy o pomoc. Te mają zamrozić środki Fundacji Luna, która stała za projektem upadłego niedawno stablecoina UST, które znajdują się na ich portfelach.
Służby twierdzą, że znaleziono poszlaki, które mogą wiązać podmiot z defraudacją sporych sum pieniędzy.
Źródło: Naver
BTC i ETH to towary?
W USA trwa debata dot. tego, jak regulować kryptowaluty i pod jakie urzędy powinny podlegać konkretne projekty. Teraz głos zabrał w niej przewodniczący Commodity Futures Trading Commission (CFTC), Rostin Behnam.
Uważa on, że BTC i ETH można uznać za towary, więc powinny one podlegać pod jego urząd.
– Cóż, mogę stwierdzić na pewno, że bitcoin… jest towarem. Podobnie jak ether. Myślę, że ma sens, aby każda agencja miała jurysdykcję odpowiednio nad towarami i papierami wartościowymi – powiedział.
Warto dodać, że nadal nie jest pewne, czy pieczę nad branżą w USA będzie sprawowało CFTC czy SEC (odpowiednik naszego KNF).
– To trochę taka odwieczna sprawa między CFTC a SEC. Historycznie mamy świetne relacje… W tej przestrzeni, moim zdaniem, sensowne jest, aby towary były regulowane przez CFTC, a papiery wartościowe były regulowane przez SEC – powiedział szef CFTC.
Źródło: CNBC
Powstała platforma, która pomoże w walce ze scamami
TRM Labs, Circle, Solana Foundation, Aave Companies, Hedera, Binance.us i Civic ogłosiły start platformy, która pomoże społeczności kryptowalut wzajemnie ostrzegać się przed scamami i atakami hakerskimi. Projekt nazwano Chainabuse.
To bezpłatne narzędzie umożliwia użytkownikom kryptowalut, ofiarom przestępstw finansowych i firmom kryptowalutowym odgrywanie aktywnej roli w uczynieniu ekosystemu kryptowalut bezpieczniejszym miejscem do działania
– opisują inicjatywę jej twórcy.
Choć projekt wystartował parę dni temu obecnie na platformie są już 624 raporty, w tym ponad 100 dot. oszustw związanych z ukraińskimi kampaniami pozyskiwania funduszy.
Źródło: Chainabuse