Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Powstały ETF-y futures etheru. Co Polacy myślą o AI?

Pierwsze ETF-y futures etheru zadebiutowały na rynku. Tom Hanks "skopiowany" przez sztuczną inteligencję. Polacy o AI: większość akceptuje, choć obawy o prace. Brazylia planuje wykorzystać blockchain do wydawania dowodów osobistych. Nowości z rynków finansowych i technologicznych.

5 października 2023 | 09:21

Możliwe, że za nami wręcz historyczne wydarzenie. Na rynku pojawiły się ETF-y futures etheru. Od tego newsa zaczniemy też nasze podsumowanie.

Powstały ETF-y futures etheru

Na rynku pojawiły się ETF-y futures Etheru. Start funduszy nie okazał się bardzo obiecujący. Wolumen obrotu aż 9 nowych ETF-ów wyniósł pierwszego dnia ich działania łącznie ok 2 mln USD. Fakt powstania ETF-ów futures nie wpłynął mocno na wycenę Ethereum. Kurs wynosi dziś 1642 USD, co oznacza wzrost w skali tygodnia, ale o 3 proc. 

Analityk Bloomberga ds. rynku ETF, Eric Balchunas, twierdzi, że odnotowano „dość niezły wolumen”, który jest na „mniej więcej normalnym [poziomie] dla nowego ETF-u”.

Źródło: Bloomberg

AI „skopiowała” Toma Haksa

W sieci można zobaczyć owoce kampanii reklamowej, w której pewna firma wykorzystała wizerunek Toma Hanksa. Problem w tym, że popularny aktor został wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Jak sam podkreśla, „nie ma z tym nic wspólnego”:

„UWAGA!!! Pojawiło się wideo promujące jakiś plan opieki stomatologicznej z wygenerowaną przez AI wersją mnie. Nie mam z tym nic wspólnego”.

Co jednak ciekawe, wszystko to spotka aktora, który wcześniej godził się na współpracę z twórcami, którzy wykorzystują AI. Zagrał np. w „Ekspresie polarnym”, gdzie mogliśmy oglądać jego postać po obróbce cyfrowej.

Źródło: Instagram

Co Polacy sądzą o sztucznej inteligencji?

Fundacja Digital Poland, GfK Polonia i T-Mobile Polska przygotowały raport „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”. W jego ramach zapytano Polaków o ich zdanie nt. AI.

Okazuje się, że aż 88 proc. ankietowanych zetknęło się z terminem „sztuczna inteligencja”. Większość z nich toleruje i akceptuje AI (85 proc.). Zdecydowany sprzeciw wobec dalszej adopcji tej deklaruje tylko co siódmy badany.

Optymistycznie na AI patrzy 56 proc. osób, zaś sceptykami jest 23 proc. 64 proc. ankietowanych jest zdania, że nowa technologia tworzy sztuczny świat. Z kolei 54 proc. ma pewne obawy – uważa, że rozwój robotyki i sztucznej inteligencji jest zagrożeniem dla miejsc pracy.

Źródło: Wirtualne Media

Brazylia chce wykorzystać blockchaina w procesie wydawania dowodów osobistych 

Władze Brazylii – jak na razie w trzech regionach kraju – wprowadzają system wydawania dowodów osobistych oparty na blockchainie. Zdaniem rządu ma to pomóc w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i ułatwi współpracę pomiędzy różnymi organami publicznymi.

Projekt jest oparty na platformie d-Cadastros. Docelowo ma zostać rozszerzony na 30 stanów kraju.

Źródło: Serpro

 

 

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut