Powstał komunikator, który nie potrzebuje internetu. Grok przeklina! Podsumowanie tygodnia #581

Za nami kolejny tydzień na rynku. Co się w nim wydarzyło?
Rewolucyjny komunikator
Jack Dorsey, który jeszcze parę lat temu stał za Twitterem (dziś X) może zrewolucjonizować rynek aplikacji do komunikacji. Chodzi o Bitchat – „apkę” która działa bez internetu. Jej działanie jest oparte na Bluetooth, nie wymaga więc kompletnie żadnej sieci – ani WiFi, ani żadnej innej.
Jednocześnie komunikator oferuje prywatność, bo zastosowano przy jego projektowaniu szyfrowanie end-to-end. Wadą jest tylko zasięg, w którym działa – jest ograniczony do 300 metrów. Może jednak przydać się w czasie protestów ulicznych czy w czasie pracy zespoły u jednym budynku.
Źródło: Youtube.pl
Koniec wojny celnej?
Całkiem możliwe, że wkrótce doczekamy się końca wojny celnej USA z całym światem. Biały Dom ogłosił, że data graniczna dogadania się z poszczególnymi krajami została przesunięta na początek sierpnia. Państwa, które do tego terminu nie podpiszą z USA nowych porozumień handlowych, otrzymają w odpowiedzi cła, które zapowiedział w kwietniu Donald Trump. Jak na razie Waszyngton podpisał porozumienia z Chinami, Wielką Brytanią i Wietnamem.
Źródło: PAP
Grok używa wulgaryzmów
W tym tygodniu polscy użytkownicy X odkryli, że Grok, AI Elona Muska, która działa na „Iksie”, potrafi… przeklinać. Najpewniej w wyniku wyłączenia blokad cenzury sztuczna inteligencja zaczęła we wtorek 8 lipca i obrażać użytkowników portalu, a także w niepoprawny politycznie sposób odpowiadać na pytania. W wulgarny sposób opisywała np. polskich polityków.
Źródło: Money.pl
Startuje Instytut Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa
Powstał Łukasiewicz – Instytut Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa. „To dla nas dzień symboliczny, ponieważ wdrażamy w życie jeden z ważnych filarów strategii naszej sieci badawczej – czyli kompetencje z zakresu transformacji cyfrowej” – powiedział dr Hubert Cichocki, prezes Centrum Łukasiewicz, w czasie uroczystości powołania instytutu.
Podmiot będzie zajmował się rozwojem cyfrowych bliźniaków (wirtualnych modeli, na których można testować różne zdarzenia) dla ciepłownictwa i przemysłu przetwórczego, prowadził prace w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i IoT, stworzy też platformę edukacyjną Compass, która wykorzystuje generatywne LLM-y do tworzenia spersonalizowanych zadań matematycznych i programistycznych.
Źródło: Onet