Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Ostatnie Ostrzeżenie Przed Forkiem

14 maja 2013 | 21:00

Neil Fincham | 13 maja 2013

Minęło nieco ponad dwa miesiące od kiedy łańcuch bloków bitcoina doświadczył nieomal katastrofalnego w skutkach forka, co zdecydowało o drastycznym spadku ceny. Winowajcą usterki okazał się bug który sprawił, że klienty bitcoina sprzed wersji 0.7.1 nie akceptowały dużych bloków generowanych przez wersję 0.8. Główny deweloper Bitcoin Project, Gavin Andresen wprowadził tymczasowe rozwiązanie, które zmusza wersje 0.8 do tworzenia bloków przyzwajalnych przez wersje 0.7.1.

Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie jest tylko rozwiązanie tymczasowe! Za niecałe 2 dni, 15 maja rozwiązanie wygaśnie, a wersja 0.8 znów będzie mogła generować duże bloki, których starsze klienty nie przetwarzają (poniżej znajduje się zegar odliczający czas- dla Państwa wygody).

zegar

Doprowadzi to do ciężkiego forka, gdzie nowsze i stare serwery nie będą się zgadzać w kwestii aktualnego stanu łańcucha bloków. Zdawałoby się, że większość górników i mining pooli przestawiło się już na wersję 0.8. Nie wiadomo jednak ilu użytkowników wciąż korzysta ze starszych wersji klientów. To ostatnia okazja dla nich, by przeprowadzić upgrade i uniknąć problemów. Upgrade jest konieczny tylko jeśli korzysta się z wersji starszej, niż wersja 0.8. BitcoinQt, oficjalny klient ze strony bitcoin.org pozwala na sprawdzenie, czy potrzebna jest aktualizacja poprzez wybranie opcji Help=>About Bitcoin. Na ekranie powinno się wówczas pojawić okno podobne do tego poniżej. Jeśli twoja wersja jest starsza, niż 0.8, (obraz poniżej jest z wersji 0.8.1-beta) powinieneś jak najszybciej pobrać i zainstalować najnowszego klienta ze strony bitcoin.org.
Bitcoin-QTv0.8.1-beta

Jako, że większość górników (jeśli nie wszyscy) przeszła już na nową wersję, mało prawdopodobne jest wystąpienie poważnego forka takiego, jak widzieliśmy w marcu. Istnieje jednak realne ryzyko wystąpienia problemów u indywidualnych użytkowników.

Źródło: http://bitcoinmagazine.com/last-forking-warning/

Tłumaczenie: Mateusz Kocot 14.05.2013

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut