Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Na rynku pojawiły się fałszywe tokeny AI. Podsumowanie tygodnia #458

Rozwój sztucznej inteligencji i rynku blockchaina - podsumowanie newsów z branży IT. Fałszywe tokeny podszywające się pod ChatGPT, wojna uczelni z AI, zwolnienia w chińskich firmach Tencent i ByteDance, oraz dialog polskiego ministra edukacji z humanoidalnym robotem. Ciekawostki ze świata nowych technologii.

23 lutego 2023 | 09:23

W ostatnich miesiącach widzimy wyraźny rozwój nowych technologii – m.in. sztucznej inteligencji (AI). W naszym podsumowaniu newsów przyjrzymy się temu, co dzieje się w ten branży, nie zapominając o rynku blockchaina.

Fałszywe tokeny AI

Popularność sztucznej inteligencji starają się wykorzystać przestępcy. Co prawda, ich „praca” nie jest jeszcze mocno zagrożona przez AI, ale starają się oni wykorzystać naiwność inwestorów z rynku kryptowalut. 

Po różnych blockchainach krążą tokeny, których nazwa sugeruje, że są powiązane z ChatGPT, czyli najpopularniejszą dziś aplikacją związaną z AI. 

„Tokeny ChatPGT” zostały już wyemitowane w sieciach BNB Chain (aż 132 tokeny) i Ethereum (25). Do tego dochodzi 10 tokenów wybitych na innych blockchainach, jakich jak Arbitrum, Solana, OKChain czy Cronos. Nie musimy chyba dodawać, że nie maja one nic wspólnego z ChatGPT.

Przestępcy korzystają z różnych socjotechnik, by za pomocą tokenów okraść inwestorów. Za jednym z projektów stoi haker, który wcześniej wyemitował „token Elona Muska”.

Źródło: Bitcoinist

Wojna uczelni z AI

Choć umiejętność „współpracy” ze sztuczną inteligencją będzie za parę lat czymś kluczowym na rynku pracy, nie jest mile widziana na uczelniach. 

Gdy Chat GPT stał się popularny – jak twierdzą nauczyciele i wykładowcy – wzrosła skala jego wykorzystywania przez uczniów i studentów, którzy piszą dziś swoje prace w oparciu o program. Dlatego też – zdaniem władz różnych uczelni – zaistniała potrzeba stworzenia programu, który będzie wykrywał treści, które wygenerował chatbot.

Chodzi o Turnitin, czyli projekt do „wyłapywania” plagiatów. Ma być oparty na takiej samej architekturze co ChatGPT. Ponoć potrzebna, nowa aplikacja powstaje od dawna, ale nadal nie wiadomo, kiedy pojawi się na rynku. Wzrost zainteresowania narzędziem OpenAI z pewnością wymusi przyspieszenie prac.

Źródło: bloomberg.com

Kolejni giganci rezygnują z prac nad metaverse i VR

Dwie chińskie firmy technologiczne, Tencent i ByteDance, planują zwolnienia pracowników. Te mają dotknąć głównie działy metaverse i VR.

Tencent ma zwolnić 300 osób i zaprzestać prace dot. sprzętu do VR. Z kolei Pico, czyli od dwóch lat część ByteDance, zwolni nawet do 30% personelu poszczególnych działów – też głównie związanych z nowymi technologiami. 

Wszystko to wpisuje się w szerzy trend. Aż 10 000 pracowników zwalnia Microsoft, zaś Meta podziękowała za współpracę 13% swoim dotychczasowym członkom personelu.

Źródło: news.bitcoin.com

Polski minister edukacji rozmawia ze sztuczną inteligencją

Na koniec coś zabawnego. Z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika Centrum Nauki Kopernik wzbogaciło się o humanoidalnego robota, który wygląda jak Mikołaj Kopernik. Jest oparty na modelu GPT3 Generative Pre-trained Transformer. Można zadawać mu pytania i – niczym Chat GPT – udziela prostych odpowiedzi. 

W „dyskusję” z robotem wdał się minister edukacji Przemysław Czarnek. Zadał „Kopernikowi” pytanie, czy w polskiej szkole powinno uczyć się łaciny.

 

Reklama:

Quark