Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Mining BTC coraz bardziej opłacalny. Podsumowanie tygodnia #386

5 października 2021 | 18:05

Jak co tydzień podsumowujemy dla was to, co dzieje się na rynku kryptowalut.

Mining BTC coraz bardziej opłacalny

Okazuje się, że kopanie bitcoinów to coraz bardziej intratny interes. Firma Glassnode w swoim nowym raporcie zauważyła, że hash rate w sieci bitcoina mocno się poprawił. I to mimo tego, że aż 50% mocy hash zostało wiosną wyłączone – było efektem działań rządu Chin.

Do tego po wzroście o 39% od końca lipca, trudność kopania prawie powróciła do poziomu sprzed wspomnianych wydarzeń z Chin. Glassnode dodaje, że poziom trudności odnotował najsilniejszy skok od grudnia 2018 r. Mimo tego wszystkiego rentowność miningu rośnie.

Obecna rentowność wydobycia wynosząca 40 milionów dolarów dziennie wzrosła o 275% od czasu sprzed halvingu bitcoina z maja 2020 r. i podskoczyła o około 630% w porównaniu z najniższymi poziomami z czerwca 2020 r., wynoszącymi około 6 do 8 milionów dolarów.

Pomimo dramatycznych zmian na rynku wydobywczym, wielu głębokich korekt cen i halvingu z maju 2020 r., wartość nagrody za [wykopany] blok bitcoina nadal rośnie, tworząc zachęty dla rynku do adaptacji i innowacji

– dodano w raporcie.

Źródło: Glassnode

Amerykańska senator chce regulować rynek stablecoinów

Senator USA Cynthia Lummis uważa, że każdy stablecoin powinien mieć pełne pokrycie w walutach fiat lub ich ekwiwalentach. 

Stablecoiny muszą być w 100% zabezpieczone gotówką i jej ekwiwalentami i powinny być regularnie kontrolowane. Obawiam się, że niektóre stablecoiny nie zawsze są w pełni zabezpieczone w przejrzysty sposób – powiedziała w czasie niedawnego wywiadu.

Innymi słowy, chciałaby ona wprowadzić na rynek mechanizm kontroli emitentów stablecoinów ze strony urzędników. 

Źródło: Youtube

Circle ma problemy związane z dochodzeniem SEC

Circle przekazało klientom, że „w pełni współpracuje” z SEC w sprawie nowego dochodzenia, które prowadzi urząd. O jaką sprawę chodzi? Nie wiadomo. Firma podała tylko, że dostarczyła SEC „dokumenty i informacje dotyczące niektórych naszych zasobów, programów klientów i operacji”. 

Media spekulują, że może chodzić o nowy produkt finansowy Circle. Circle Yield miałby być narzędziem do generowania odsetek dla swoich użytkowników. Możliwe, że stąd zainteresowanie SEC. Urząd już wcześniej zajął się Coinbase, gdy ta firma chciała wprowadzić na rynek program pożyczkowy.

Źródło: SEC

Hongkong będzie miał swoje CBDC

Hongkong zaprezentował właśnie białą księgę swojego przyszłego CBDC. Dokument koncertuje się na technicznych kwestiach cyfrowej waluty.

Eddie Yue, dyrektor naczelny projektu, zauważył w mediach, że posunięcie to stanowi znaczący krok w kierunku emisji e-waluty Hongkongu, e-HKD.

 Biała księga stanowi pierwszy krok w naszych technicznych badaniach dotyczących e-HKD. Wiedza zdobyta podczas tych badań, wraz z doświadczeniem, które zdobyliśmy w innych projektach CBDC, pomogłaby w dalszych rozważaniach na temat projektu technicznego e-HKD. Z niecierpliwością czekamy również na informacje zwrotne i sugestie ze strony środowiska akademickiego i przemysłowego, które wzbogacą nasze perspektywy – powiedział.

Wiadomo, że CBDC ma pojawić się na rynku do końca 2022 r.

 Źródło: hkma

 

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut