Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Meta rezygnuje z jednego ze swoich projektów. AI przygotowuje kosztorysy. Podsumowanie tygodnia #479

Najnowsze informacje ze świata technologii: Meta rezygnuje z Modelu Quest Pro, para oskarżona o pranie kryptowalut z Bitfinex, AI w branży IT oraz aplikacja AI LINK4 do wyceny szkód. Ciekawe nowości z branży nowych technologii.

28 lipca 2023 | 23:44

W naszym cyklu podsumowań staramy się przedstawić wam najciekawsze newsy z rynku nowych technologii. Tym razem nie zabraknie wiadomość z branży AI i kryptowalut.

Meta rezygnuje z jednego ze swoich projektów

Zaczynamy jednak od newsa dot. sprzętu. Gogle VR Meta Quest Pro będą produkowane wyłącznie do momentu wyczerpania się zapasów podzespołów, z których są zbudowane. Model numer 2 (Meta Quest 2 Pro) w ogóle nie trafi na rynek. Powód? Słabe wyniki sprzedaży i ogólna nikła popularnością gogli VR z dopiskiem Pro. To wszystko może wynikać i z wysokiej ceny produktu, i tego, że sprzęt był ciężki, a przez to mało wygodny. Wiadomo, że Meta ma się skoncentrować teraz na rozwoju tańszych tego typu produktów. 

Źródło: purepc.pl

Koniec sprawy kradzieży Bitfinex

Powoli końca dobiega sprawa Heather “Razzlekhan” Morgan i jej męża Ilji “Dutcha” Lichtensteina. To para, która prała kryptowaluty przejęte Bitfinex. Giełdę okradziono w 2016 r. Przejęto wtedy aż 119 754 BTC. Do teraz nie wiadomo, kto dokonał tego udanego ataku hakerskiego.

Morgan i Lichtenstein usłyszeli jedynie zarzuty dot. prania pieniędzy. Groziło im za to 25 lat więzienia, ale – jak właśnie podały media – oboje zgodzili się na ugodę, więc zapewne usłyszą łagodniejsze wyroki.

Problemem pozostaje, jak już wspomnieliśmy, udowodnienie, że to para okradła giełdę w 2016 r. To o wiele trudniejsze i to mimo tego, że istnieją tu temu poszlaki. Służby dotarły np. do danych w chmurze Lichtensteina. Znaleziono tam listę adresów powiązanych z hackiem i klucze do nich. Nie jest to jednak dostateczny dowód na to, że mężczyzna dokonał ataku hakerskiego.

Parze udało się wyprać 25 000 bitcoinów.

Źródło: CNBC

AI jest już masowo wykorzystywana w branży IT

Narzędzia oparte na AI wykorzystuje w swej codziennej pracy aż 94 proc. polskich specjalistów IT. A przynajmniej to wynika z badania portalu rekrutacyjnego No Fluff Jobs. W jego ramach zapytano o powyższe aż 600 pracowników spółek i działów IT oraz setkę przedstawicieli spółek IT/ICT.

Dowiedzieliśmy się, że aż 90 proc. firm z rynku IT akceptuje to, że ich pracownicy korzystają z AI. 53 proc. ankietowanych podmiotów zezwala na korzystanie z takich narzędzi wszystkim pracownikom, a 37 proc. tylko osobom na wybranych stanowiskach. Jedynie 10 proc. zakazało korzystania z programów opartych na sztucznej inteligencji.

Powyższe budzi obawy. 29 proc. osób uznało, że AI może w przyszłości pozbawić ich zajęcia.

Źródło: rp.pl

AI wykona szybki kosztorys szkody

LINK4 wprowadza u siebie nową aplikację do wyceny szkody, która wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI). Klient firmy musi tylko przesłać za jej pomocą zdjęcia uszkodzonego pojazdu i w ciągu 30 sekund otrzymuje gotowy kosztorys oraz propozycję zakończenia procesu jej likwidacji.

Po raz pierwszy zapewniamy klientom obsługę szkód w czasie rzeczywistym. To rozwiązanie wpisuje się w misję LINK4, mówiącą o tym, że ubezpieczenia powinny być proste. Dzięki procesowi automatyzacji przy kompleksowej ocenie uszkodzeń aut nasi klienci otrzymują dokładne wyliczenia kosztów naprawy niemal natychmiast. To dla nich ogromne ułatwienie – przekazała mediom Agnieszka Wrońska, prezes zarządu LINK4.

Aplikacja jest oparta na technologii Tractable. AI ocenia szkody, do jakich doszło, i wycenia koszt ich usunięcia.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Reklama:

Quark