Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Kurs ETH rośnie. AI zabierze pracę filmowcom? Podsumowanie tygodnia #509

Ether przekracza granicę 3000 USD, zapowiadając nowy trend na rynku. Hiszpańskie miasto Torrevieja stawia na kryptowaluty. OpenAI prezentuje Sora, AI tworzącą filmy. W Polsce szkoła w Lublinie wprowadza specjalizację z AI we współpracy z Sii Polska. Rewolucja w branżach i adopcji nowych technologii.

21 lutego 2024 | 10:00

To podsumowanie nie sposób nie rozpocząć od tego, co dzieje się obecnie na rynku kryptowalut. Ether przebił kolejną, psychologiczną barierę.

Ether po 3000 USD

Kryptowaluta Ethereum, ether, przebiła poziom 3000 USD. Obecnie trwa korekta owego ruchu, ale sam fakt przebicia kolejnej ważnej bariery jest wart odnotowania.

Dziś 1 ETH kosztuje 2939 USD, co oznacza skok ceny o 10 proc. w skali tygodnia i 0,5 proc. od wczoraj.

Powyższe to efekt oczekiwania rynku na to, że SEC zatwierdzi w maju ETF-y spot na ETH. Do tego wkrótce w sieci Ethereum ma zostać wdrożona aktualizacja, która ma poprawić skalowalność blockchaina.

Źródło: Coinmarketcap

Hiszpańskie miasto i kryptowaluty

Skoro o kursie ETH mowa, nie sposób nie wspomnieć o faktycznej adopcji kryptowalut. Hiszpańskie miasto Torrevieja (a dokładniej jego władze) podjęło właśnie ważną decyzję. Chce zwiększyć adopcję kryptowalut. To owoc współpracy ze związkiem handlowców Apymeco.

Jorge Almarcha, prezes Apymeco, powiedział mediom, że „w Hiszpanii od 2015 roku można legalnie płacić kryptowalutami. Jednak dopiero dzisiaj zapragnęliśmy demokratyzować ich wykorzystanie jako środka płatniczego w handlu standardowym, sąsiedzkim i tradycyjnym”.

Samorząd miasta będzie wspierać adopcję kryptowalut, w szczególności ich wykorzystywanie w handlu. Firmy, które będą chciały przyjmować płatności w bitcoinach i altcoinach, mogą liczyć na darmowe szkolenia. Do tego władze chcą zaprosić do regionu innowacyjne firmy.

Źródło: torrevieja.es

AI zrobi z ciebie reżysera!

OpenAI zaprezentowało 15 lutego nowy generatywny model sztucznej inteligencji. To Sora, czyli AI, która potrafi na bazie promptów tworzyć video.

Twórcy podali w komunikacie, że „Sora może tworzyć filmy trwające do 60 sekund, zawierające bardzo szczegółowe sceny, złożone ruchy kamery i wiele postaci wywołujących żywe emocje”.

Klipy te mogą wyglądać świetnie, choć sama firma przyznała, że przed nią jeszcze wiele pracy. Chodzi o nauczenie AI rozumienia pewnych fizycznych implikacji. Przykładowo, dziś Sora może wygenerować film, na którym postać gryzie ciastko, ale na wypieku nie zostaje ślad po ugryzieniu. To jednak szczegóły (choć ważne), które nie zmieniają faktu, że OpenAI dokonuje rewolucji w kolejnej branży.

Źródło: OpenAI

Polska szkoła stawia na AI

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie od przyszłego roku akademickiego zaoferuje nową specjalizację – sztuczną inteligencją. Studia będą o tyle atrakcyjniejsze, że na uczelni powstało laboratorium AI.

Laboratorium to efekt podjęcia współpracy WSPA z Sii Polska, firmą technologiczną.

To wydarzenie stanowi przełom dla całego otoczenia społeczno-gospodarczego. Stoję przed państwem jako awatar wygenerowany przy pomocy sztucznej inteligencji. Tekst tego przemówienia również powstał przy użyciu IA. Dzięki potężnym narzędziom sztucznej inteligencji możemy komunikować się w sposób, który jeszcze niedawno stał na pograniczu fantastyki naukowej. Dla naszych studentów otwarcie tego laboratorium oznacza ogromną szansę. Będą mieli możliwość zdobywania praktycznych umiejętności, które są kluczowe dla ich przyszłej kariery w obszarze informatyki. Nasza uczelnia kładzie nacisk na innowacyjność i dostosowywanie do rozwijających się potrzeb rynku pracy. Dzięki współpracy z firmą Sii, nasi studenci będą mogli uczestniczyć w projektach badawczych i realizować innowacyjne pomysły – mówił na otwarciu laboratorium awatar dr. Marii Mazur, rektor WSPA.

Źródło: naszemiasto.pl

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut