Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Kurs bitcoina spadł. ETF etheru powstanie jeszcze w tym roku? Podsumowanie tygodnia #483

22 sierpnia 2023 | 15:10

W ostatnich dniach obserwowaliśmy spadki kursu bitcoina. W tym podsumowaniu przeanalizuje tę sytuację. Przyglądniemy się też sytuacji w branży AI.

Kurs bitcoina spadł

Cena bitcoina w minionym tygodniu spadła poniżej 28 000 USD. Obecnie kurs utrzymuje się nieco powyżej 26 000 USD. Jaka jednak nauka płynie z całej sytuacji? Taka, że czasami nie warto wierzyć.. mediom. Jednym z powodów korekty były bowiem doniesienia Bitcoin Magazine o tym, że SpaceX, kosmiczna spółka Elona Muska, sprzedaje swoje bitcoiny. Okazało się jednak, że nie jest to prawda. Osoby, które uwierzyły więc w te doniesienia i sprzedały swoje krytowaluty, podjęły złą decyzję.

W chwili pisania tego tekstu kurs BTC ustabilizował się. Inwestorzy czekają chyba na kolejne przełomowe wydarzenia.

Źródło: Investing 

Pekin chce ograniczenia użycia AI

Nie wszystkie kraje na świecie są otwarte na sztuczną inteligencję. Przykładowo, w Chinach powstają teraz nowe regulacje, które m.in. całkowicie zakazują używania generatywnej AI w procesie automatycznego generowania recept i dopasowywania leków do pacjenta. „AI nie powinna zastępować lekarzy w diagnostyce i świadczeniach terapeutycznych” – cytuje fragmenty przepisów „South China Morning Post”. Dziennik dodaje, że to pierwszy raz, gdy tak mocno postawiono granice w użyciu nowej technologii. 

Źródło: scmp.com

Chiny chcą wprowadzić w metaverse system oceny społecznej

Pozostajemy w Chinach. Firma telekomunikacyjna China Mobile twierdzi, że nawet w światach metaverse konieczne jest „zachowanie porządku i bezpieczeństwa”. To zaś doprowadziło spółkę do pomysłu, by każdy użytkownik metawszechświata miał swój cyfrowy identyfikator, czyli specjalne ID. To ma pozwalać służbom powiązać dany awatar z prawdziwą osobą.

Po co to wszystko? Ma pomóc w wyłapywaniu i karaniu tych awatarów, które „sieją plotki i wprowadzają chaos”. Choć nie powiedziano tego wprost, może chodzić o to, by metaverse nie było w przyszłości wykorzystywane w cyberwojnie, np. w sianiu dezinformacji czy rozpowszechnianiu fake newsów.

Źródło: POLITICO

ETF etheru powstanie jeszcze w tym roku?

Na koniec powróćmy na rynek kryptowalut. Wspomnieliśmy, że obserwowaliśmy spadek kursu bitcoina. Wraz z nim spadała cena ETH. Ta  druga nagle jednak trochę odbiła. Powód? Bloomberg potwierdził, że dotarł do informacji o tym, że SEC ma jesienią zatwierdzić wniosek dot. powstania ETF-a rynku futures ETH.

O stworzenie ETF-a, który byłby oparty na futures etheru, starają się np. Volatility Shares, Bitwise, Roundhill, VanEck, Valkyrie i ProShares. Pierwszym ETF-em miałby być jednak fundusz Vol Shares. Jesienią SEC zatwierdzić może też wniosek Valkyrie dot. zarówno BTC i ETH. 

W tle trwa też procedowanie m.in. wniosku BlackRocka, który to gigant chce stworzyć ETF rynku spot bitcoina.

Źródło: Bloomberg

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut