Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Kryptowaluty pomagają ofiarom wojny w Izraelu. Nowe ważne dane z USA. Podsumowanie tygodnia #490

5 października 2023 | 13:26

Za nami kolejny tydzień obfitujący w różne wydarzenia z zakresu ekonomii i nowych technologii. Tym razem rozpoczniemy od danych, jakie napłynęły do nas z USA i które mogą wpłynąć na rynki w nadchodzących tygodniach. 

Dane z USA

Zaczynamy od danych, jakie napłynęły z USA. Są o tyle ważne, że mogą wpłynąć na kolejny krok Fedu dot. stóp procentowych. Okazało się, że we wrześniu zatrudnienie w sektorach pozarolniczych w USA zwiększyło się o 336 tys. Stopa bezrobocia nie spada i dziś utrzymuje się na poziomie 3,8%. Spowalnia dynamika przeciętnych wynagrodzeń godzinowych, ale tylko z 4,3 do 4,2% r/r.

Dane potwierdzają bardzo dobra koniunkturę na rynku pracy. Choć zastanawiać może rozbieżność między payrolls, a zdecydowanie mniej optymistycznymi danymi o bezrobociu, to na ogół te pierwsze uważane są na ogół za bardziej wiarygodne. Utrzymanie bezrobocia oraz stopniowe hamowanie dynamiki płac, mimo silnego zatrudnienia sugeruje, że amerykanie w coraz większym stopniu powracają na rynek pracy

– podsumowuje bank ING.

Powyższe dane mogą skłonić władze banku centralnego do utrzymania stóp proc. jeszcze przez kilka miesięcy na obecnym poziomie lub nawet do jeszcze jednej – sygnalizowanej wcześniej – podwyżki o 25 punktów bazowych. Dodajmy, że kluczowe będą jednak dane dot. inflacji, które poznamy dopiero w tym tygodniu. Jeżeli inflacja bazowa będzie nadal spadać, Fed może uznać, że kolejne podwyżki nie są konieczne.

Źródło: ING

Kryptowaluty pomagają ofiarom wojny

W minioną sobotę na nowo rozgorzał konflikt na linii Izrael-Hamas. W efekcie Hamas zaatakował ludność cywilną Izraela. Społeczność kryptowalut odpowiedziała na to inicjatywą Crypto Aid Israel. W jej ramach kilka podmiotów z rynku Web3 – 42Studio, MarketAcross, Collider Ventures, CryptoJungle, Nilos, Blockchain B7, Efficient Frontier, Ironblocks, Izrael Blockchain Association, Bits of Gold i Cointelegraph – ogłosiły zbiórkę bitcoinów, etherów i stablecoinów na rzecz ofiar wojny. 

Portfel, na którym można wpłacać datki jest bezpieczny – wypłaty z niego można dokonać dopiero za zgodą większości osób, które sprawują nad nim pieczę.

Źródło: https://cryptoaidisrael.com

Rozwój Lightning Network

Sieć Lightning zyskuje na znaczeniu, a dokładnie pod kątem adopcji. Firma River Research wykazała, że od 2021 r. skala wykorzystania tej drugiej warstwy łańcucha bitcoina skoczyła o 1212%. W sierpniu przez sieć „przeszło” 6,6 milionach transakcji. Z kolei w sierpniu 2021 r. “tylko” 503 000. Jak dodają autorzy badania, ta pierwsza wartość – 6,6 mln – może być nawet zaniżona.

Patrząc na kwoty wydaje się to jeszcze ciekawsze. W sierpniu 2023 r. za pomocą Lightning Network przetworzono transakcje o łącznej wartości 78,2 mln USD. Równe dwa lata wcześniej – w sierpniu 2021 r. było to 12,1 mln USD. Obecnie „sieć błyskawic” przetwarza ok. 47% wszystkich „przelewów”, jakie zachodzą w blockchainie BTC.

Źródło: River

Sztuczna inteligencja pomoże w przewidywaniu trzęsień ziemi

Sztuczna inteligencja pomaga już w przewidywaniu powodzi. Teraz pomoże w podobnym procesie – przewidywania trzęsień ziemi. Stosowny algorytm opracowali naukowcy z University of Texas w Austin.

Jak działa cały system? AI otrzymała zestaw funkcji statystycznych opartych na wiedzy zespołu na temat fizyki trzęsień ziemi. W kolejnym etapie szkoliła się na bazie owych danych sejsmicznych. Po tym szkoleniu program analizował sygnały odbierane przez sejsmografy i na tej bazie ostrzegał przed potencjalnym trzęsieniem ziemi.

Obecnie sztuczna inteligencja trafnie przewidziała już aż 14 trzęsień ziemi w promieniu ponad 320 km.

Źródło: https://www.openaccessgovernment.org/

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut