Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Kluczowa decyzja Fedu. Polskie władze stawiają na AI. Podsumowanie tygodnia #506

31 stycznia 2024 | 10:00

Jak co tydzień powracamy do naszego podsumowania najważniejszych newsów. Wyjątkowo zaczniemy jednak od prognozy.

Przed nami kluczowa decyzja Fedu

Już za kilka godzin zapadnie kluczowa decyzja Fedu. Władze banku centralnego USA mają albo zacząć cięcia stóp proc., albo wstrzymać się z tą decyzją. Dalsze podwyżki są niemal nierealne.

Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze, gospodarka mocarstwa jest już schłodzona, co sugeruje konieczność cięć stóp. Możliwe, że Jerome Powell i jego współpracownicy postanowią jednak jeszcze odczekać jedno lub dwa posiedzenia. Pierwsze cięcie oznacza wzrosty na rynkach złota, akcji i kryptowalut. Inwestorzy mają na co czekać z popcornem.

Ministerstwo Cyfryzacji stawia na AI

Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał właśnie swój zespół doradczy ds. AI. Ten będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania sztucznej inteligencji dla usprawnienia konkretnych obszarów działania naszego państwa. W skład zespołu wchodzą, „topowi naukowcy, przedsiębiorcy i programiści, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI”. Grupa „będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji”.

Źródło: gov.pl

Japonia przygotowuje się do emisji CBDC

Kolejna azjatycka potęga szykuje się do emisji CBDC. Chodzi o Japonię, której władze tworzą właśnie regulacje prawne, które mają umożliwić wprowadzenie na rynek cyfrowego jena.

W zeszłym roku Bank Japonii zakończył drugą fazę testów CBDC. W jej ramach cyfrowego jena używało aż 100 000 użytkowników oraz pięciu pośredników. Projekt może pochwalić się przepustowością na poziomie nawet 3000 transakcji na sekundę.

Choć rząd i bank centralny są otwarte na emisję CBDC, ta ma mieć miejsce najszybciej w 2026 roku.

Źródło: NKH

Elon Musk znów to zrobił!

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym, że Elon Musk znów dopiął swego. Jego firma Neuralink wszczepiła pierwszemu pacjentowi implant „Telepathy”. Nazwa nie jest przypadkowa. Urządzenie pozwoli kontrolować urządzenia elektroniczne – smartfon czy komputer – za pomocą… myśli. Jeżeli wszystko zakończy się sukcesem, będzie to przełom dla wielu osób, które są niepełnosprawne. Może to też zmienić sposób, w jaki korzystamy z elektroniki, która nas otacza.

Sam Musk przekazał mediom i swoim fanom, że pierwszy ochotnik, który zgodził się na wszczepienie urządzenia, dochodzi już do siebie po operacji.

Źródło: Bloomberg

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut