Aktualizacja 16-05-2022 r.
W tym wpisie odpowiemy na pytania: Jak założyć konto na giełdzie Bitcoin? Jak kupować kryptowaluty za złotówki? Opiszemy pierwsze kroki na giełdzie Zonda (dawniej BitBay): rejestracja, weryfikacja, logowanie, handel. Wpis ten stanowi uzupełnienie poradnika ’Gdzie i jak kupić kryptowaluty ’.
Bitcoin, nazywany często złotem internetu to cyfrowa waluta ery informacji. Działa w zdecentralizowanej sieci, bez centralnej instytucji emisyjnej. Jest niezależna od banków, rządów czy innych organizacji pośredniczących.
Bitcoin dostępny jest wszędzie tam, gdzie możliwy jest dostęp do internetu. To waluta, którą można błyskawicznie wysłać do dowolnego miejsca na świecie bez limitów czasowych, kosztownych prowizji oraz ograniczeń technologicznych.
Handel na giełdzie Zonda jest niezwykle prosty. Wystarczą cztery kroki, by rozpocząć swoją przygodę z handlem.
- Założenie konta.
- Weryfikacja (nie jest wymagana, ale daje większe możliwości)
- Zasilenie konta
- Zakup bitcoinów
Założenie konta i logowanie na giełdzie Zonda
Należy otworzyć stronę zonda.global. Następnie wybrać metodę rejestracji i uzupełnić adres mail oraz zaznaczyć wymagane zgody.
Pojawia się informacja, że nasze konto zostało utworzone oraz że na nasz adres e-mail została wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po otwarciu linka ukazuje się okno, w którym należy uzupełnić login, hasło oraz kod bezpieczeństwa do kontaktu z infolinią.
Następnie należy dokonać wyboru obywatelstwa oraz domyślnej waluty oraz wybierać opcję utworzenia konta.
Weryfikacja konta
Po zalogowaniu na stronę użytkownik otrzymuje dostęp do paru jej funkcji, aby jednak uzyskać pełen dostęp do funkcjonalności platformy, użytkownik powinien zweryfikować swoje konto.
Należy wybrać rodzaj konta: indywidualne lub firmowe. Pojawia się również informacja, że po przesłaniu formularza weryfikacyjnego nie ma możliwości późniejszej zmiany rodzaju konta.
Kolejnym krokiem jest potwierdzenie numeru telefonu. Ma to zabezpieczyć konto poprzez wymóg podania krótkiego kodu, który wysyłany jest na podany numer w przypadku dużych transakcji.
Po chwili użytkownik powinien otrzymać sześciocyfrowy kod na podany wcześniej numer telefonu, który należy wprowadzić na stronie. Po podaniu kodu wyskakuje okno, w którym należy uzupełnić swoje dane osobowe, potwierdzić adres, tożsamość oraz dołączyć oświadczenie.
Przy potwierdzaniu adresu konieczne jest wgranie pliku, np. rachunku za prąd, wodę, internet itp. lub innego dokumentu z urzędu, na którym będzie widoczny adres użytkownika.
By potwierdzić tożsamość, należy uzupełnić dane z dowodu osobistego bądź paszportu oraz wgrać pliki ze skanami, bądź zdjęciami dowodu z obu stron. Następnym krokiem jest również przesłanie selfie z dowodem tożsamości.
Ostatnim krokiem jest uzupełnienie oświadczenia o stanowisku politycznym użytkownika oraz legalnym źródle dochodów.
Należy wybrać jedną z aktywności ekonomicznej:
- Inwestycje
- Spadek
- Wykonywanie zawodu / pensja
- Kopanie kryptowalut
- Oszczędności
- Działalność biznesowa
- Inne
Oraz cel konta:
- Trading na innych giełdach
- Biznes
- Trading
- Inwestycje
- Płatności online
- Zakupy online
Po wykonaniu powyższych kroków, konto na giełdzie zonda.global jest zweryfikowane.
Bezpieczeństwo transakcji
Kolejnym ważnym elementem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest weryfikacja dwuetapowa. Polega ona na tym, że użytkownik przy logowaniu się do giełdy z nowego urządzenia otrzymuje e-mail z prośbą o uwierzytelnienie logowania.
Zamiast autoryzacji mailowej można również skorzystać z Google Authenticator. Ten sam rodzaj weryfikacji można włączyć również na Facebooku, w swojej poczcie e-mail i wielu innych serwisach. W przypadku Google Authenticator po podaniu hasła do serwisu system prosi nas o przepisanie kodu z aplikacji.
Opcje dodatkowego zabezpieczenia można włączyć w zakładce “Ustawienia bezpieczeństwa”.
Jak kupić kryptowaluty za złotówki
Po założeniu konta dostępne są różne opcje handlu. Ostatnim krokiem, by rozpocząć handel, pozostaje zasilenie konta. Aby to zrobić, użytkownik powinien przejść do zakładki “Portfele” i wybrać interesującą go walutę. Konto można zasilić PLN, USD oraz EUR, a także kryptowalutami.
Istnieje możliwość wpłaty w złotówkach przez zwykły przelew bankowy, w sklepach Żabka i Freshmarket, a także przekazem Poczty Polskiej. Pieniądze na konto powinny dojść bardzo szybko, w zależności od tego w jaki sposób użytkownik zdecydował się zasilić konto. Wysyłając zwykły przelew użytkownik powinien pamiętać, że banki nie pracują w weekendy. W dni robocze (księgowania) konto jest sprawdzane 3 razy dziennie.
Bitcoiny można również kupić na giełdzie Zonda. Aby dokonać zakupu BTC na giełdzie Zonda użytkownik powinien przejść do zakładki “Giełda” i w górnej części ekranu, w menu, określić jaki rynek go interesuje. Aby za posiadane złotówki zakupić Bitcoiny, należy zaznaczyć symbole BTC i PLN. Pojawiają się dostępne opcje zakupu:
- Wystawienie oferty – Klikając w kłódkę, użytkownik blokuje jedno z wybranych pól: kurs w PLN, ilość BTC lub wartość PLN. Na przykład, jeśli użytkownik zablokuje pozycję ‘Ilość BTC’, to zostanie ona automatycznie wyliczona przez system. Ta opcja pozwala na wybranie ceny, po jakiej użytkownik chce kupić kryptowalutę. Jeśli znajdzie się kupiec, to oferta zostanie zrealizowana.
- Szybka transakcja – użytkownik może wpisać jaką ilość BTC chce kupić, a system sam wyliczy kurs, po jakim transakcja może zostać najszybciej zrealizowana. Oferta realizowana jest automatycznie, a kupione kryptowaluty natychmiast pojawiają się na koncie.
- Inne opcje dla zaawansowanych graczy.
Wciśnięcie przycisku “Kup” spowoduje wystawienie oferty.
Podstawy korzystania z walut cyfrowych
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin rekomenduje zapoznanie się z rozbudowanym i bardzo merytorycznym poradnikiem dotyczący podstaw korzystania z walut cyfrowych. Poznasz dzięki niemu podstawowe pojęcia i dowiesz się w nim jaki sposób korzystać z kryptowalut, poradnik znajduje się w dedykowanym wpisie:
Darmowy poradnik PDF: Podstawy korzystania z kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum.
[pdf-embedder url=”https://cyfrowaekonomia.pl/wp-content/uploads/2017/12/Podstawy-walut-cyfrowych.pdf” title=”Podstawy korzystania z walut cyfrowych”]