Reklama

Quark

Jak wygląda wdrażanie Bitcoina na mapie – Globalna perspektywa w 11 wykresach

22 maja 2013 | 22:16

Jonathan Stacke | 19 maja 2013

W ciągu ostatnich lat Bitcoin poczynił znaczny postęp w kierunku zostania pierwszą prawdziwie globalną walutą. Żeby nabrać odpowiedniej perspektywy na wpływ Bitcoina, spojrzeliśmy na światowe pobrania portfeli, stopień zainteresowania w różnych regionach, wartości wymian pomiędzy walutami, lokalizację modułów kopiących, pozawirtualne interakcje wokół Bitcoina i większe firmy oraz inwestorów rozwijających bitcoinową ekonomię.

Pobrania oprogramowania Bitcoin.

Rozpoczęliśmy od przyjrzenia się krajom z największą liczbą pobrań oprogramowania, a następnie przeanalizowaliśmy trendy wyłaniajace się z biegiem czasu i w kontekście różnych czynników. Warto pamiętać iż pomimo, że jest to dość rzetelna reprezentacja, nie bierzemy w niej pod uwagę wszystkich użytkowników Bitcoina; hostowane portfele, cienkie portfele oraz fundusze używane do wymian nie są uwzględnione.

global-wallet-downloads

Stany Zjednoczone ewidentnie prowadzą w rankingu całkowitej liczby pobrań. Chiny miały zaś zaskakująco małą ich ilość aż do czasu niedawnego dokumentu nadanego w największej w kraju państwowej stacji telewizyjnej. Jak widać na podstawie powyższego wykresu, jak i naszych ogólnych wniosków, Rosja zaczęła ściągać wcześnie, ale zainteresowanie w tym kraju zmalało w miarę jak zwiększało się w innych częściach świata.

Uwzgędniając rozmiar poszczególnych krajów, porównaliśmy ilość pobrań do populacji każdego z nich, by określić stopień przyjęcia w każdym regionie. W ten sposób z łatwością doszliśmy do wniosku, że to kraje skandynawskie są prawdziwymi liderami w tej dziedzinie. Jak widać na wykresie poniżej, jednym z prawdopodobnych powodów jest szeroka znajomość i dostęp do technologii w tym regionie – Wszystkie kraje skandynawskie prowadzą w powszechności internetu na terytorium kraju.

Funkcjonuje w nich też niezawodny socjoekonomiczny model polegający na silnym wzajemnym zaufaniu pomiędzy obywatelami i rządami. Przejawia się to w wypowiedzi Päivi Heikkinen, przewodniczącej Urzędu do Spraw Nadzoru nad Rynkami Finansowymi w Finlandii; na pytanie, czy Bitcoin jest legalny odpowiedziała ?Absolutnie tak, ludzie mogą inwestować i używać takiej waluty, jaka im się podoba?

downloads-per-capita

downloads-vs-internet-penetration

Globalna ilość wyszukiwań

Ciekawa historia wyłania się również z analizy światowej historii wyszukiwania w przeglądarkach. Widzimy tu wzrastające i malejące zainteresowanie w różnych regionach. Wykres poniżej obrazuje zainteresowanie w najważniejszych krajach w różnych okresach czasowych. Google Trends dostosowuje dane do wielkości populacji w każdym kraju, a następnie przyporządkowuje wartość 100 krajowi z największą ilością dostosowanych wyszukiwań. Dostosowane dane z innych regionów są następnie zobrazowane w skali od 0 do 100.

bitcoin-searches

Wykres powyżej dostarcza pewnych ciekawych informacji. Najbardziej widoczny jest olbrzymi wzrost zainteresowania w Chinach, szczególnie w ciągu 30 dni od daty nadania dokumentu. Widzimy też spadek zainteresowania w Rosji w porównaniu do innych krajów, jak i też jego niedawny wzrost w krajach jak takich jak Czechy.

Na grafie poniżej widać zainteresowanie w amerykańskich centrach technologicznych takich jak San Francisco, Nowy Jork i Austin, TX. Co ciekawe, notujemy też dużą ilość wyszukiwań w Portrald, OR, gdzie siedzibę ma gliph , przedsiębiorstwo oferujące pseudotożsamości, które mogłyby pomóc w transakcjach w Bitcoinie.

bitcoin-searches-us

Wymiany

Wyszukiwania i pobrania oprogramowania obrazują zainteresowanie, ale prawdziwy obraz widzimy po przyjrzeniu się pieniądzom. Spoglądając na wysokości wymian pomiędzy Bitcoinem i różnymi walutami możemy wyciągnąć cenne wnioski o rozwoju sytuacji.

Jak można by przypuszczać, dolary USD wciąż dominują na rynku wymian. Widzimy tu jednak trend spadkowy w miarę jak inne waluty są używane do wymian w coraz większych ilościach.

bitcoin-trading-vol-by-currency

Odsetek wymian z użyciem USD spadł z niemalże 100% do około 80% w ciągu ostatnich dwóch lat. Największy wzrost osiągnął CNY (chiński Yuan), który poszybował od 0.4% wymian w kwietniu 2012 do imponującego 4.7% w tym samym miesiącu 2013 roku.

W ramach wciąż dominujących wymian w dolarach widzimy zdrowy trend polegający na wzroście znaczenia giełd innych niż Mt.Gox. Jak pokazuje poniższy wykres, alternatywne giełdy powoli zaznaczają swoją obecność w stosunku do podatnego na ataki DDoS lidera w branży (red. w Polsce funkcjonuje godna polecenia giełda Bitcurex). Jest to trend, który prawdopodobnie będzie się utrzymywał z powodu niedawnego zajęcia przez rząd USA funduszy z portalu Dwolla należących do Mt.Gox oraz przy śledztwie prowadzonym przez Department of Homeland Security. Warto wspomnieć, że wykres obrazuje przybliżone dane, ponieważ dane dotyczące giełd, które zostały zamknięte przez lata nie były dostępne do analizy.

btc-usd-per-exchange

Połączone węzły

Miarą siły Bitcoina jest sieć na której jest oparty, więc ilość połączonych węzłów nie może zostać pominięta w ramach analizy globalnego postępu kryptowaluty. Wykres poniżej pokazuje wycinek geograficznego układu modułów na świecie dnia 18 maja.

Wykres ten obrazuje indywidualne połączenia modułów, a nie całkowitą moc hashowania (kopania). Pracujemy nad artykułem na ten temat, ale w tym momentcie skupimy się na wątku kompatybilnym z całością naszej analizy. Stany Zjednoczone pozostaje potężnym graczem, a zainteresowanie z Chin jest nie do przeoczenia. Kraje skandynawskie wypadały bardzo dobrze przy danych dostosowanych do ich rozmiaru – było to do przewidzenia biorąc pod uwagę dane o pobraniach o których mowa była wcześniej.

bitcoin-global-nodes

Interakcja w realnym świecie

Zastosowanie Bitcoina w świecie realnym i poza internetem będzie miało ogromne znaczenie dla dalszego jego rozwoju. Widzieliśmy już istotne kroki w tym kierunku; W dzielnicy Kreuzberg w Berlinie Bitcoin jest gruntownie integrowany z lokalną gospodarką, a restauracje w Nowym Jorku również zaczynają go akceptować.

Jako wyznacznik skłonności danego regionu do sprowadzania bitcoina na płaszczyznę pozainternetową, spojrzeliśmy na liczbę osób biorących udział w spotkaniach poświęconych Bitcoinowi na całym świecie. Wykres poniżej pokazuje liczbę uczestników największych takich spotkań w różnych  krajach. Na prowadzeniu widzimy oczywiście te same kraje, co wcześniej, choć mamy tu też nowych zainteresowanych w postaci Izraela i Argentyny.

global-bitcoin-meetups

Przy bliższej analizie pozainternetowego zainteresowania Bitcoinem w samych Stanach Zjednoczonych widzimy na prowadzeniu San Francisco i Nowy Jork. Duże znaczenie mają tu też Chicago i Seattle, WA, gdzie znajduje się CoinLab – pierwsze przedsiębiorstwo Venture Capital oparte na Bitcoinie.

USA-Meetups

Firmy i Venture Capital

Garstka przedsiębiorców wizjonerów oraz przewidujących inwestorów stanowi podstawę obrotu Bitcoinem. W celu zobrazowania, gdzie formuje się przyszłość Bitcoina, zebraliśmy listę wiodących Bitcoinowych firm i osób zaangażowanych w Venture Capital. Skupiliśmy się na Stanach Zjednoczonych, ponieważ jak dotąd znajduje się tam najwięcej działających firm. Przepływ kapitału również jest tam największy.

Investors-and-Companies

 

Perspektywa międzynarodowej współpracy pomiędzy najróżniejszymi ludźmi nigdy nie wyglądała tak obiecująco poza samym internetem. Przed Bitcoinem leży świetlana przyszłość, a my z przyjemnością weźmiemy udział w kształtowaniu jej.

 

Źródło: http://www.thegenesisblock.com/mapping-bitcoin-adoption-a-global-perspective/

Tłumaczenie: Mateusz Kocot 22.05.2013

 

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut