Jak wdrażać blockchain? – II Blockchain Tech Congress
Na pytanie z tytułu odpowiadali Emmanuel Djengue (Innovation Director, RGAX), Szymon Wałach (Dyrektor Pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej PKO Bank Polski), Marcin Zduniak (Head of blockchain, Espo Blockchain), moderatorem spotkania był Filip Pawczyński (prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin).
Filip Pawczyński zapytał członków debaty, jakie są plusy wdrożenia Blockchaina. Przedstawiciel RGAX jako zalety wskazał po raz kolejny transparentność i jawność oraz ograniczenie kosztów.
Szymon Wałach z PKO BP był zaś przekonany, że blockchain to technologia przyszłości. To było genezą prac nad wdrożeniem sieci bloków w banku. Instytucja posiada ponoć swoiste laboratoria. W ramach działań bank zaznajomił pracowników z blockchainem. Następnie zbierał od nich pomysły do wykorzystania sieci bloków w działaniach PKO BP.
Szymon Wałach dodał też, że gdy wystartował z działaniami związanymi ze szkoleniami z zakresu blockchaina, był mile zaskoczony ogromnym zainteresowaniem pracowników. Dodał też, że zastosowanie sieci bloków pomogło bankowi w rozwiązaniu problemu informowania klientów za pomocą blockchaina.
Marcin Zdunek opowiadał o pomyśle transparentnego systemu emerytalnego opartego na blockchainie. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem – ale też lekkim sceptycyzmem – pracownika RGAX. Jego zdaniem pomysł jest ciekawy, ale wymaga przemyślenia, czy sieć boków jest potrzebna w tym projekcie.
Szymon Wałach dodał też, że jego zdaniem blockchain jest potrzebny na rynku bankowym, nie tylko przez oszczędności, ale też pod szerszym kątem, pomagając tworzyć konsorcja.
Nadal dużym problemem rynku jest – zdaniem Djengue – niska świadomość pracowników nt. blockchaina. Kluczem pozostaje więc edukowanie ludzi w tej kwestii.