Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Jak umiejętnie wybrać najlepszą giełdę Bitcoin?

Nie ma wątpliwości, że poznanie podstawowych zasad handlu Bitcoinem jest niezbędne do rozpoczęcia owocnej przygody z tą kryptowalutą. Równie ważne jest także umiejętne wybranie giełdy, na której mamy zamiar dokonywać transakcji.

6 grudnia 2019 | 11:46

Nie ma wątpliwości, że poznanie podstawowych zasad handlu Bitcoinem jest niezbędne do rozpoczęcia owocnej przygody z tą kryptowalutą. Równie ważne jest także umiejętne wybranie giełdy, na której mamy zamiar dokonywać transakcji.

Z racji tego, że właśnie na niej będziemy inwestować swoje środki, należy upewnić się, że ryzyko poniesienia strat po wejściu na dany rynek jest najmniejsze. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze giełdy kryptowalut.

Handel kryptowalutami to nie tylko systematyczne sprawdzanie, ile wynosi obecny kurs Bitcoin. Aby faktycznie móc myśleć o pomnożeniu swojego kapitału należy zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, które mogą wpłynąć na to, czy po danych operacjach uda nam się zarobić. Jedną z pierwszych decyzji, przed jaką staje początkujący trader, jest m.in. wybór giełdy, na której ma zamiar działać. Na co warto zwrócić uwagę, zanim wkroczy się na jeden z dostępnych rynków?

W jakim kraju znajduje się dana giełda?

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy dana giełda jest polska czy też zagraniczna. Ogromną zaletą tej pierwszej jest możliwość handlu kryptowalutami z wykorzystaniem naszej rodzimej waluty. Mówiąc o „polskiej giełdzie” mamy oczywiście na myśli takie platformy, które w podstawowej wersji są polskojęzyczne oraz umożliwiają trading w złotówkach. Bardzo rzadko zdarza się, by ich siedziby były zarejestrowane w naszym kraju. Korzystanie z giełd zagranicznych może wiązać się z kosztami przewalutowania środków, a na dodatek dochodzi jeszcze kwestia oczekiwania na zaksięgowanie środków, które może trwać kilka dni. Lokalne giełdy działają zwykle szybciej a korzystanie z nich jest wygodniejsze.

Jak można kupić Bitcoiny?

Operowanie środkami na giełdzie powinno być możliwie jak najłatwiejsze. Dlatego ważne jest, by na samym początku przygody z danym rynkiem sprawdzić, czy można dokonywać na nim wpłat przelewem bankowym, kartami kredytowymi, PayPalem czy innymi wygodnymi sposobami. Wybierz opcję, która jest najbardziej komfortowa dla Ciebie. Nie trać czasu na długotrwałe operacje – zakup Bitcoinów powinien być szybki i bezbolesny. Zaoszczędzony czas lepiej przeznaczyć na naukę handlu.

Jakie są opłaty?

Inwestowanie na giełdzie kryptowalutami wiąże się oczywiście z opłatami i prowizjami. W naszym interesie jest, by nie były one zbyt wygórowane. Warto sprawdzić, jak przedstawia się tabela opłat danej giełdy, zanim zdecydujemy się na nią wejść. Najlepiej zebrać i porównać „oferty” danych rynków, a następnie wybrać ten, który rysuje się jako najkorzystniejszy z punktu widzenia finansowego.

Jak szybko po zakupie otrzymasz Bitcoiny?

Każdy trader wie, że czas to pieniądz. Przed wejściem na daną giełdę, warto zorientować się, ile zazwyczaj trwa transfer kryptowaluty po jej zakupie za „realne” pieniądze. Zdarza się, że cały proces może potrwać nawet kilka dni. Innym ważnym aspektem jest upewnienie się, czy dana giełda oferuje zablokowanie ceny Bitcoina w momencie dokonywania transakcji. Chodzi o to, by nasze konto zostało obciążone kwotą, za jaką kupujemy kryptowalutę w chwili zakupu, a nie np. po wyższej cenie, jaka obowiązuje wtedy, gdy „zamówione” Bitcoiny znajdą się u nas.

Kwestia anonimowości

Bitcoin kojarzy się z anonimowością, przy czym utrzymanie całkowitego statusu incognito podczas dokonywania transakcji nie jest zwykle możliwy. Należy upewnić się, że handel na danej giełdzie odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami praw KYC i AML. Jeśli tak, może okazać się, że przed zakupem Bitcoinów będziemy zobligowani do podania niektórych informacji odnośnie naszej tożsamości. Pamiętaj jednak, że te elementy chronią także Ciebie. Giełdy omijające obowiązujące przepisy są zwykle niebezpieczne z punktu widzenia inwestycyjnego i operowanie na nich własnym kapitałem w dłuższej perspektywie może okazać się dla nas bardzo niekorzystne.

Bezpieczeństwo

Giełda, na której mamy zamiar inwestować, musi być w 100% bezpieczna. Podstawą jest sprawdzenie, czy platforma działa na stronie opartej na protokole HTTPS. Jeśli jest inaczej (protokół HTTP), wówczas powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza. Zwróć również uwagę, na inne elementy zabezpieczające Twoje konto – np. z ilu etapów weryfikacji składa się proces logowania. Warto także zbadać, czy dana giełda jest po prostu godna zaufania. W Internecie nie brakuje forów, gdzie łatwo znaleźć opinie o danych giełdach. Jeśli nie znalazłeś interesujących Cię informacji – zadaj pytanie. Pamiętaj, im więcej wiesz przed wejściem na rynek, tym lepiej dla Ciebie!

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut