7 lat Litecoina, współtwórca Ripple na liście Forbesa. Informacje Tygodnia #234
Kontrowersyjny ekonomista nie ufa kryptowalutom
Ostatni spadkowy okres sprzyja pesymistycznym wiadomościom z rynku. W minionym tygodniu odbyła się debata dotyczące kryptowalut w amerykańskim Senacie. Przed senacką komisją bankową wystąpił m.in. Nouriel Roubini, profesor ekonomii z New York University Stern School of Business (zwany Doktorem Doomem). Pytany o swoją opinię nt. walut cyfrowych i sieci bloków zarzucił polityków i ekspertów szeregiem stereotypów. Wspomniał, że kryptowaluty są używane przez terrorystów i przestępców. Sam Blockchain to zaś rodzaj przereklamowanej bazy danych. ICO w opinii ekonomisty są sposobem obchodzenia przepisów stanowych dotykających spraw emisji papierów wartościowych i finansowania firm.
Można odnieść wrażenie, że bardziej merytoryczne informację przyniósł ze sobą Peter Van Valkenburgh, czyli dyrektor ds. Badań w Coin Center. To on przybliżył senatorom zalety blockchaina. Wspomniał o tym, że nowa technologia ułatwia dostęp do bankowości i elektronicznych przelewów wielu odciętym od tego osobom. Wspominał m.in. o przykładzie przedsiębiorczej kobiety z Afganistanu, której blockchain umożliwił dokonywanie transferów pieniężnych przez sieć. W przeciwnym wypadku musiałaby ona zamknąć swoją firmę, ponieważ w jej kraju tylko mężczyźni mogą posiadać konto w banku.
Jaki wpływ debata będzie miała na legislację w USA? Z pewnością wygłaszane przez Dooma opinie utwierdziły w przekonaniach wrogów bitcoina, zaś merytoryczne wypowiedzi Van Valkenburgha mogły zaintrygować niektórych mniej zaznajomionych z tematem polityków.
Litecoin jest z nami już 7 lat!
Tak, tak, litecoin funkcjonuje już 7 lat. Start sieci tej kryptowaluty miał miejsce 13 października 2011 r. LTC to dzieło Charlesa Lee. Przez parę pierwszych lat litecoin uchodził za „srebro Internetu” i był drugą co do kapitalizacji walutą cyfrową opartą na blockchainie na świecie. Sytuację na dobrą sprawę zmieniło pojawienie się ethereum z jej rewolucyjnym ekosystemem smart-kontraktów, a tym samym strącenie dzieła Lee z drugiego miejsca podium, a potem poza nie.
Mimo tego ltc nadal cieszy się dużą społecznością oraz popularnością. Z naszej strony życzymy dalszych wzrostów wartości i rozwoju technologicznego.
Współtwórca Ripple na liście Forbesa
Chris Larsen zajmuje 383. miejsce na liście Forbesa. Tym samym znalazł się wśród najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem o wartości 2,1 miliarda dolarów netto. Na tą wartość składają się udziały w Ripple Labs oraz 5,19 miliarda tokenów XRP.
Co ciekawe, wartość jego majątku jest aż 17-krotnie niższa niż kilka miesięcy temu. Powodem są oczywiście spadki na rynkach kryptowalut. Przed samym Ripple może jednak stać świetlana przyszłość jeśli tylko token faktycznie się jednostką płatniczą na Youtube, o czym dowiadujemy się z pogłosek medialnych od pewnego czasu.
Bitcoin upadnie?
Tak twierdzą specjaliści z Juniper Research. O co dokładnie im chodzi? Cytując ich raport:
“W oparciu o aktywność [inwestorów] w pierwszej połowie III kwartału, Juniper szacuje, że w tym kwartale wartości transakcji spadły o dalsze 47% w ujęciu kwartalnym […] Krótko mówiąc, biorąc pod uwagę nasze obawy dotyczące zarówno wyceny bitcoina, jak i praktyki operacyjne wielu giełd, uważamy, że przemysł znajduje się na krawędzi implozji“.
W dokumencie zatytułowanym “Przyszłość kryptowaluty: Bitcoin & Altcoiny – trendy i wyzwania na lata 2018-2023″ firma wymienia też zagrożenia, jakie czyhają przed główną krypto walutą i jej pochodnymi. Wskazuje się na: techniczne walut, kwestię adopcji w społeczeństwach, regulacje prawne i ataki hakerskie na giełdy na tym rynku.