Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Inflacja w USA spada. Polskie firmy stawiają na AI. Podsumowanie tygodnia #495

15 listopada 2023 | 10:00

W ostatnim czasie na rynku kryptowalut dzieje się niemało. My jednak zaczniemy nie od tego tematu, ale od inflacji w USA.

Inflacja spada

Inflacja w USA spada. W październiku wyniosła 3,2% (miesiąc wcześniej: 3,7%). Choć to nadal więcej niż wynosi cel inflacyjny Fedu – 2% – obserwujemy spadek wzrostu cen. To zaś może przełożyć się na decyzję banku centralnego dot. tego, co zrobić ze stopami procentowymi. Jerome Powell i jego ludzie mogą chcieć zacząć je obniżać już za parę miesięcy, co może doprowadzić to hossy na niemal wszystkich rynkach.

Źródło: tradingeconomics.com

Nowy przebój The Beatles powstał dzięki AI

The Beatles znów święcą sukcesy. Wszystko za sprawą przeboju „Then and Now”. Okazuje się, że ten powstał dzięki AI.

To nowa technologia umożliwiła Paulowi McCartney’owi i Ringo Starrowi – jednym żyjącym członkom zespołu – odświeżyć stare dema The Beatles i ostatecznie wydać niepublikowany dotąd utwór.

Na taśmie demo Johna [Lennona] fortepian był trochę słabo słyszalny. W tamtych czasach nie dysponowaliśmy oczywiście technologią umożliwiającą separację poszczególnych dźwięków. Za każdym razem, gdy chcieliśmy trochę więcej głosu Johna, ten fortepian się przebijał i zaciemniał obraz

– wspominają Beatlesi.

Źródło: Youtube

Polskie firmy stawiają na AI

Skoro weszliśmy na temat AI, nie sposób nie wspomnieć o nowym badaniu, z którego wynika, że polski firmy inwestują w tę nową technologię. Jak wynika z raportu EY, aż 20% polskich mniejszych firm wdrożyło już AI, z kolei 42% jest w trakcie realizacji tego procesu. W gronie podmiotów, które przeszły przez całą procedurę implementacyjną, aż 80% potwierdziło osiągnięcie przez nich zamierzonych celów.

Część podmiotów przerwało jednak wdrażanie AI (8% ankietowanych). Firmy te jako powód podały przede wszystkim trudności technologiczne (42%) oraz wysokie koszty (37%).

Źródło: businessinsider.com.pl

XRP zdrożało dzięki fake newsowi

Token Ripple, XRP, zdrożał w ostatnich dniach dzięki fake newsowi. W sieci pojawiła się bowiem informacja o tym, że BlackRock przygotowuje się to utworzenia trustu XRP, co miało być zapowiedzią ETF-a tokena. Po godzinie wszystko okazało się kłamstwem. 

To ostatnie miało jednak fundamenty.Na stronie internetowej stanu Delaware ktoś zarejestrował pod numerem pliku 2619091 podmiot „iShares XRP Trust”. Ponoć był to… trolling. „Jakiś wariat musiał to dodać, używając nazwiska dyrektora BlackRocka”, napisał na X Eric Balchunas z Bloomberga.

Cena XRP wzrosła z 0,65 USD do 0,73 USD. Potem spadła do poziomu sprzed wystrzału.

Źródło: X

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut