Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
2 października 2013 | 20:23

Służby federalne zatrzymały właściciela serwisu Silk Road, Rossa Williama Ulbrichta i przejęli sam serwis. Ross oskarżony jest o przemyt narkotyków, hackerstwo oraz pranie pieniędzy. Silk Road, założony w 2011 roku i dostępny wyłącznie za pośrednictwem sieci TOR umożliwiał sprzedaż narkotyków. Miał 957,079 zarejestrowanych kont, a płatności możliwe były tylko w Bitcoinach.

silkroadseize

W czasie swojego funkcjonowania serwis miał bardzo duże obroty, według FBI sięgające ?9,519,664 – 1,2 miliarda dolarów. FBI przejęło na razie 26.000  Bitcoinów o wartości $3.6m (ponad 10 milionów złotych). W szczególności chodzi tu o zarzut złamania prawa narkotykowego USA. Jak czytamy w  tym dokumencie:

Od 2011 do około września 2013 roku Ross William Ulbricht, pseudo ?Dread Pirate Roberds?, ?DPR?, ?Silk Road?- oskarżony posiadał i zawiadywał podziemną stroną znaną jako ?Silk Road?, która umożliwiała handlarzom narkotyków na całym świecie sprzedaż kontrolowanych substancji przez internet

Pojawiły się również doniesienia o zamiarze użycia przemocy przez oskarżonego wobec osoby zagrażającej jego interesom. Problemem miał być użytkownik serwisu grożący ujawnieniem informacji o innych użytkownikach. Wiadomości wygrzebane z serwerów Silk Road zdają się wskazywać na fakt wynajęcia przez Rossa płatnego mordercy, któremu oskarżony miał mu zapłacić i odebrać maila ze zdjęciem ofiary. Według kanadyjskiej policji, nie stwierdzono jednak morderstwa w miejscu zamieszkania kłopotliwego klienta.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że służbom udało się za pomocą serwisu nabyć substancje z rodzaju ecstasy, heroiny, LSD itp. w liczbie 100 jednostek. Będą to zapewne dowody w sprawie. Jak nietrudno się domyślić, wielu użytkowników jest niezadowolonych z faktu utraty funduszy zdeponowanych w serwisie.

Właściciel serwisu najpewniej wpadł przez swoją nieuwagę, używania konta Gmail i dyskusji na forach internetowych. Jak wiadomo po ujawnieniu przez Edwarda Snowdena dokumentów związanych z programem PRISM i XKeyscore tego typu działania mogą być w łatwy sposób namierzone i śledzone przez amerykańskie służby.

btcd

Warto dodać, że niedawno konkurent Silk Roada – Atlantis – zawiesił działalność za powód podając względy bezpieczeństwa. Użytkownicy początkowo mogli wypłacić zdeponowane środki, ale nie wszystkim to się udało, ponieważ możliwość tę wyłączono dwa dni wcześniej niż zapowiadano. Pojawiły się przypuszczenia, że cały projekt był SCAMem, ale dzisiejsze wydarzenia mogą rzucać na to nieco inne światło.

Cena Bitcoina i innych kryptowalut automatycznie spadła, co wywołało uśmiech na ustach wielu użytkowników. Użytkownik lukaut na Polskim Forum Bitcoin napisał:

ale pięknie spada
akurat przed wypłatą jestem

Tymczasem polska giełda Bitcurex z początku nie poradziła sobie z ogromnym ruchem i panicznym wyprzedawaniem środków i przez kilka minut była niedostępna.

Będziemy na bieżąco informowali o rozwoju wydarzeń.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut