Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

ETF-y BTC powstały. AI zagrożeniem dla wielu ludzi? Podsumowanie tygodnia #504

17 stycznia 2024 | 10:00

Tydzień temu pisaliśmy w naszym podsumowaniu o zamieszaniu na rynku kryptowalut, jakie wywołał fake news o zatwierdzeniu ETF-ów BTC. Parę godzin później okazało się, że ETF-y faktycznie powstają!

ETF-y BTC stały się faktem

10 stycznia wieczorem było już pewne, że SEC zatwierdzi wszystkie 11 ETF-ów spot BTC. Dziś mija od tego czasu tydzień. Jak wpłynęło to na rynek?

Jak można było to przewidzieć, kurs bitcoina lekko spadł od tego czasu (zasada „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”). W skali 7 dni cena spadła o 6%. Dziś 1 BTC kosztuje 42 700 USD.

Powyższe nie powinno nikogo martwić. Rynek ETF-ów napędzi wzrosty, ale z czasem – musi na niego napłynąć więcej kapitału.

Dziś na rynku dostępne są ETF-y: ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex and Franklin Templeton

Źródło: Bloomberg

MFW: AI jest zagrożeniem

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przygotował raport dot. tego, jak AI zmieni światową gospodarkę. W dokumencie zawarto opinię Kristaliny Georgiewy, szefowej MFW, która wskazała, że AI „może zastąpić miejsca pracy i zwiększyć nierówności”.

„Prawie 40 procent globalnego zatrudnienia podlega wpływowi AI. Technologia automatyzacji i informatyzacji już w przeszłości oddziaływała na rutynowe zadania, ale jedną z rzeczy, która wyróżnia AI jest jej zdolność do wpływania na miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. W rezultacie gospodarki wysoko rozwinięte stoją w obliczu większego ryzyka ze strony AI” – opisuje swoje obawy szefowa MFW.

W gospodarkach rozwiniętych AI może dotknąć aż około 60 procent miejsc pracy, czytamy w raporcie.

Źródło: Silicon Republic

AI odkryła, że nie każdy z nas ma unikalny odcisk palca

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje prace detektywów. Grupa badaczy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku za jej pomocą udowodniła, że unikalność odcisków palców nie istnieje. Dotąd zakładano, że każdy z nas ma inny odcisk palca. To zaś pomagało w pracy policjantom, którzy na miejscu zbrodni pobierali właśnie odciski. Teraz, dzięki sztucznej inteligencji, dowiadujemy się, że taki sam odcisk mogą mieć dwie różne osoby.

AI „nakarmiono” aż 60 000 odcisków palców z rządowej bazy danych USA. Sztuczna inteligencja przypisywała czasami jeden odcisk dwóm różnym osobom!

Źródło: Komputer Świat

Inflacja w Polsce rośnie, ale wolniej

Zgodnie z wyliczeniami GUS, inflacja w Polsce nadal rośnie, ale już wolniej niż w poprzednich miesiącach. W grudniu wyniosła „tylko” 6,2 proc. wobec 6,6 proc. w listopadzie i październiku 2023 r.

Czy skłoni to Radę Polityki Pieniężnej do cięć stóp proc.? Niekoniecznie. 6,2 proc. to nadal sporo więcej niż wynosi cel inflacyjny NBP (2,5 proc. z odchyleniem o 1 pkt proc.).

Źródło: X

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut