Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Estonia może zniszczy rynek kryptowalut. Podsumowanie #399

4 stycznia 2022 | 09:04

Co tym razem wydarzyło się w świecie kryptowalut? Przed wami kolejne podsumowanie najważniejszych newsów dot. cyfrowych aktywów.

Estonia może zniszczyć rynek kryptowalut

Estonia pracuje nad nową prawną definicją „dostawcy usług wirtualnych aktywów (VASP)”. Nowe przepisy mają wejść w życie w lutym br. Co zmieniają? W praktyce mogą sprawić, że prywatny portfel na kryptowaluty stanie się nielegalny.

Według dyrektora generalnego New DeFi, Mikko Ohtamaa, zaktualizowane prawo w praktyce zakazuje działania w Estonii portfeli z oprogramowaniem nieposiadającym tzw. powiernictwa, a także zdecentralizowanych produktów finansowych. Przepisy ustawy dot. VASP, a więc także giełd kryptowalut i portfeli. Kiedy ustawa będzie gotowa, lista VASP zostanie rozszerzona o zdecentralizowane platformy, ICO i inne usługi. Naruszenie przepisów może skutkować karą w wysokości do 452 000 USD (ok. 400 000 euro).

Problemem stanie się jednak to, że w takim wariancie, gdy BTC może być trzymany tylko na giełdzie czy scentralizowanym portfelu, de facto nie posiadamy do niego klucza prywatnego. To tak jakbyśmy faktycznie nie mieli praw do samego bitcoina.

Źródło: Cointelegraph

Meksyk wprowadzi swoje CBDC

Meksyk wyemituje swoje CBDC i to już w 2024 r. Informację potwierdził bank centralny Meksyku (Banco de México).

Jonathan Heath – zastępca gubernatora Banco de México – przekazał więcej szczegółów mediom:

Pracujemy nad projektem. Mamy nawet harmonogram przebiegu prac. Myślimy, że być może najpóźniej do końca 2024 roku, powinniśmy je zakończyć.

Źródło: Twitter

Eminem inwestuje w NFT

Eminem inwestuje w NFT. Raper kupił jeden token z kolekcji Bored Ape Yacht Club (BAYC). Zapłacił za niego 123,45 etherów (ok. 452 tys. USD).

Muzyk już wcześniej pokazał, że interesuje się nowym rynkiem. Rapował o bitcoinie w jednym z utworów z ostatniego albumu, a nawet wyemitował swoje NFT.

Źródło: Twitter

Bank centralny Izraela puszcza oko do kryptowalutowych inwestorów 

Bank centralny Izraela rozesłał projekt pewnego okólnika do lokalnych banków. W dokumencie zawarto informacje na temat przepisów dot. prania pieniędzy i innych przestępstw finansowych.

Ron Tzafrati, wiceprezes ds. finansów i regulacji na izraelskiej giełdzie kryptowalut Bit2C, powiedział mediom:

Z jednej strony Bank of Israel ostatecznie uznaje obowiązek banków do przeprowadzania oceny i zarządzania ryzykiem oraz nieodmawiania w sposób zdecydowany transferu środków przez klientów Banku w związku z działalnością dot. walut cyfrowych. Z drugiej strony, w wielu przypadkach bank pozostawia bankom dużą swobodę w zakresie dalszego odmawiania, co w rzeczywistości nie stwarza realnego ryzyka prania pieniędzy.

Źródło: The Marker

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut