Reklama

Quark

Czy grozi nam bunt AI? Binance traci pozycję na rynku. Podsumowanie tygodnia #463

5 kwietnia 2023 | 14:02

Ostatni dni są dla rynku bardzo interesujące. Widzimy wzrosty na rynku złota. Rośnie też kurs ethereu (ETH). W tle zaś słychać apele o… zamknięcie wszystkich projektów sztucznej inteligencji (AI).

Binance traci pozycję lidera

Zaczniemy od newsa związanego z giełdą Binance. Ta ma ostatnio złą prasę i przez to powoli traci pozycję lidera na rynku. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oskarżyła firmę o łamanie przepisów finansowych USA (m.in. dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz weryfikacji użytkowników). Do tego na platformie miało rzekomo dochodzić do tzw. insider tradingu. Zarząd Binance wszystkiemu zaprzeczył. To jednak nie pomaga. W efekcie ostatnich informacji z giełdy uciekają klienci. Jak na razie ta ”straciła 16% udziału w rynku pod względem wolumenu handlu”. Przynajmniej to wynika z danych Kaiko. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie Binance nadal jest największą giełdą kryprowalut na rynku.

Źródło: Kaiko

Ekspert ds. nowych technologii ostrzega przed… AI

Coraz częściej słychać nawoływania ekspertów, którzy domagają się zaprzestania prac nad sztuczną inteligencją (AI). List otwarty w tej sprawie podpisała spora grupa znanych przedsiębiorców, myślicieli i polityków. Osobny taki dokument napisał i opublikował na łamach Time’a Eliezer Yudkowski, amerykański pisarz science-fiction i współtwórca think tanku Machine Intelligence Research Institute. W swoim liście otwartym ostrzega świat przed skutkami rozwoju AI. Jego zdaniem pracujemy nad czymś, czego do końca nie rozumiemy. 

Jeśli nie masz pewności, czy tworzysz samoświadomą sztuczną inteligencję, jest to alarmujące nie tylko ze względu na moralne implikacje „samoświadomej” części [tej technologii], ale także dlatego, że brak pewności oznacza, że nie masz pojęcia, co robisz – a to jest niebezpieczne i powinieneś przestać

– przekazał czytelnikom Time’a

Jego zdaniem AI może w przyszłości doprowadzić do wyginięcia ludzkości:

(…) najbardziej prawdopodobnym rezultatem zbudowania nadludzko inteligentnej sztucznej inteligencji w warunkach zbliżonych do obecnych będzie to, że dosłownie wszyscy na Ziemi umrą.

Jego zdaniem rządy na całym świecie powinny wspólnie podjąć decyzję o zakazaniu prac nad AI.

Źródło: Time

Złoto niemal najdroższe w dziejach

Do łask inwestorów powoli wracają nie tylko kryptowaluty, ale też złoto. Żółty metal kosztuje obecnie prawie najwięcej w historii. ATH kruszcu wynosi 2077 USD. Tyle za 1 uncję płacono w sierpniu 2020 r. Obecnie jednak cena wynosi już 2041 USD. Niewielki skok kursu spowoduje, że na rynku złota zobaczymy nowy rekord wszechczasów. 

Jaki jest powód wzrostów? Przede wszystkim chodzi o złe dane z rynku pracy w USA. Spadła liczba ofert pracy – z 10,5 miliona w lutym do 9,93 miliona w marcu. Zwiastuje to skok bezrobocia. 

W tle drożeje też ether. Za 1 ETH płaci się już ponad 1900 USD. To z kolei efekt oczekiwania na Shanghai, kolejną aktualizację sieci, która ma mieć miejsce już 12 kwietnia. W praktyce obniży opłaty gazu i umożliwi stake’ującym wycofanie swoich tokenów z pooli.

Midjourney „chroni” prezydenta Chin?

Twórcy aplikacji Midjourney, która pozwala generować za pomocą AI grafiki, chyba boją się Chin. Dlaczego tak sądzimy? Nie można bowiem w niej przygotować grafiki z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem (aplikacja podaje, że słowa „XI” i „Jinping” są zakazane). Możliwe, że w ten sposób autorzy programy zabezpieczają się przed „modą” na „fotomontaże” z udziałem lidera Państwa Środka. Ostatnio sieć zalała bowiem fala „zdjęć”, które przedstawiały aresztowanego Donalda Trumpa. Wszystkie grafiki wygenerowano za pomocą programów AI.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut