Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Cięcia stóp proc. w USA przesądzone? CEO Telegram w areszcie. Podsumowanie tygodnia #536

Powiedziano o cięciach stóp procentowych w USA oraz aresztowaniu Pavla Durova, założyciela Telegrama, i Andreasa Szakacsa, współzałożyciela OmegaPro. Z kolei ZUS inwestuje w AI, aby usprawnić przetwarzanie dokumentów, jednak nie planuje zwolnień. Ciekawe wydarzenia światowej ekonomii i biznesu.

28 sierpnia 2024 | 10:00

W tym podsumowaniu powracamy do tematu stóp procentowych w USA. Nie sposób pominąć też tego, co stało się z Pavlem Durovem.

Cięcia stóp proc. pewne?

W czasie wystąpienia na dorocznym sympozjum Fedu w Jackson Hole Jerome Powell zasugerował, że nadszedł czas na obniżki stóp proc. Niejako zapowiedział więc pierwsze cięcie stóp od paru lat. To ma nastąpić 18 września, czyli na kolejnym posiedzeniu władz banku centralnego.

Powell potwierdził więc to, co wydawało się niemal pewne po publikacji ostatnich danych dot. bezrobocia w USA.

Nie wiadomo tylko, czy cięcie będzie miało skalę 25 czy 50 pb.

Źródło: Youtube

Pavel Durov aresztowany

Założyciel Telegram, Pavel Durov, został aresztowany we Francji. Powód? Brak moderacji w jego komunikatorze. Choć brzmi to absurdalnie, służby znad Sekwany uznały to za niejako współudział w serii przestępstw (m.in. pranie pieniędzy). Winą biznesmena jest jednak tylko to, że oferuje szyfrowany komunikator, który zapewnia maksymalną prywatność.

Jeżeli Durov zostanie skazany, będzie to groźny precedens dot. twórców oprogramowania.

Źródło: Forbes

Założyciel OmegaPro za kratkami

Pozostajemy w okołowięziennych klimatach. Andreas Szakacs, współzałożyciel OmegaPro, został aresztowany w Turcji. Jest oskarżony o oszukanie inwestorów na 4 mld USD. Stał na czele wspomnianego projektu, który był de facto piramidą finansową. Sam zaprzecza zarzutom.

Źródło: turkiyetoday.com

ZUS inwestuje w AI

ZUS zainwestuje w nowe technologie. Chodzi o AI Sztuczna inteligencja ma usprawnić wiele procesów. Chodzi o przetwarzanie dokumentów. A tych przechodzi przez instytucje sporo (około 200 TB danych rocznie, co przekłada się na 78 mln stron).

Obecnie ZUS szuka firm, które mogą zaoferować pożądane rozwiązania.

Zakładamy, że AI pomoże nam w prostych czynnościach, dzięki czemu zaoszczędzimy czas na realizację poważnych wyzwań i złożonych przypadków. Interesują nas optymalizacje, które mogłyby ułatwić pracę pracownikom ZUS w różnych obszarach działalności ZUS – wyjaśnił mediom pion IT w ZUS.

Instytucja twierdzi, że zastosowanie AI nie oznacza zwolnień. Nowa technologia nie zastąpi człowieka.

Źródło: wp.pl

Reklama:

Quark