Chiny tworzą blockchainową alternatywę do SWIFT. Podsumowanie tygodnia #454
Na rynku BTC widać ożywienie. Na razie jednak analitycy spierają się, czy to początek hossy, czy tylko korekta spadków, jakie miały miejsce pod koniec 2022 r. Co zaś dzieje się na poziomie fundamentów?
Chiny tworzą blockchainową alternatywę do SWIFT
SWIFT jest dziś podstawą świata finansów. Jest też narzędziem USA do kontroli przepływów kapitałowych. Okazuje się, że nie podoba się to Chinom, które tworzą blockchainową odpowiedź na tę sieć.
Red Date Technology, które stworzyło m.in. chińską sieć Blockchain-based Service Network (BSN), pracuje nad blockchainową platformą do transferów CBDC i stablecoinów – Universal Digital Payments Network (UDPN). W założeniu na ona pomóc w handlu międzynarodowym. W praktyce może pomóc obchodzić sankcje, jakie na np. Rosję nałożyły Stany Zjednoczone.
Tak jak sieć SWIFT stworzyła oryginalny wspólny standard przesyłania wiadomości między instytucjami finansowymi w różnych systemach rozliczeniowych, UDPN będzie służyć temu samemu celowi w kontekście nowej generacji CBDC i stablecoinów
– podają twórcy projektu.
Źródło: bitcoin.com
Hiszpania chce tokenizować euro
Niejako w odpowiedzi w Europie trwają prace nad cyfryzacją euro. Nie chodzi już jednak tylko o projekt Europejskiego Banku Centralnego.
MONEI, firma z rynku fintech, przygotowuje platformę, która umożliwi użytkownikom tokenizować euro. W praktyce chodzi o emisję cyfrowego euro (dokładnie tokenów eurm), które będzie podparte depozytem w postaci waluty fiat.
Token eurm będzie wybijany w blockchainie Ethereum i sieci Polygon.
Jak na razie chodzi tylko o test, w którego ramach w sieci pojawi się maksymalnie 570 mln tokenów eurm. Depozyty prawdziwego euro będą przechowywane na dwóch rachunkach – w BBVA i Caixabank.
Źródło: monei.com
Microsoft zwalnia personel ds. metaverse
W wyniku kryzysu gospodarczego Microsoft zwalnia pracowników. Redukcje etatów dotkną m.in. działów dot. metaverse i VR.
Wiadomo, że gigant pozbawi pracy aż 10 000 osób, w tym pracowników Altspacevr (platforma projektu miała umożliwiać organizowanie wirtualnych wydarzeń z udziałem artystów) i zespołu ds. Mixed Reality Tool Kit (zestaw narzędzi typu open source do tworzenia interfejsów użytkownika w środowisku metaverse).
Wszystko to negatywnie wpłynie na rozwój projektów związanych z metaverse i VK Microsoftu.
Źródło: windowscentral.com
Wiemy, ilu jest posiadaczy bitcoinów?
Liczba właścicieli kryptowalut wzrosła w 2022 r. do 425 milionów osób. Posiadaczy bitcoinów jest zaś ok. 219 milionów. Z kolei w ether zainwestowało już 87 milionów ludzi. Przynajmniej to wynika z nowego raportu Crypto.com.
Zespół Research and Insights giełdy podkreślił, że adopcja rośnie „pomimo przeciwności makroekonomicznych”, czyli nadal wysokiej inflacji, wojny na Ukrainie, zakłóceń w łańcuchach dostaw i nadal odczuwalnych skutków pandemii COVID-19.
„Liczba posiadaczy bitcoinów (BTC) wzrosła o 20% z 183 milionów w styczniu do 219 milionów w grudniu”, dodano.
Firma twierdzi, że popyt na BTC napędziła m.in. decyzja Goldman Sachs, który to bank zaoferował w 2022 r. swoją pierwszą pożyczkę zabezpieczoną bitcoinami. Z kolei zainteresowanie etherem wzrosło w wyniku The Merge, czyli przejścia na inny algorytm emisji ETH.
Źródło: crypto.com