Reklama

Quark

Relacja z pierwszego spotkania z cyklu Business Coin

Idea cyklu powstała z chęci stworzenia platformy wymiany myśli i kontaktów wśród przedsiębiorców, prawników i programistów zajmujących się kryptowalutami.

11 maja 2017 | 19:41

W poniedziałek 8 maja 2017 r. zainaugurowany został nowy cykl spotkań na temat kryptowalut pt. ?Business Coin?. Idea nowego cyklu powstała z chęci stworzenia platformy wymiany myśli i kontaktów wśród przedsiębiorców, prawników i programistów zajmujących się walutami cyfrowymi.

W odróżnieniu od spotkań ?Beer and Bicoin? tego samego organizatora (Stanisław Wołoch z firmy Quark Sp. z o. o.), Business Coin w założeniu ma charakter mniej informacyjny i towarzyski, lecz stricte biznesowy, oparty o blockchain. Każda firma miałaby szansę przedstawić swoją działalność, a następnie przedsiębiorcy mieliby okazję wymienić się doświadczeniami.

Jako miejsce spotkań wybrany został nowoczesny Google Campus Warsaw, na terenie dawnej Wytwórni Wódek Koneser na warszawskiej Pradze. Założeniem samego Campusu jest budowanie sieci kontaktów dla przedsiębiorców i tworzenie inspirującego środowiska. Organizowany jest tam szereg spotkań i wykładów z najróżniejszych dziedzin, a każdy zainteresowany może w łatwy sposób zaaplikować w celu zorganizowania własnego wydarzenia.

Poniedziałkowe spotkanie rozpoczął krótkim wprowadzeniem Stanisław Wołoch, prezes firmy Quark Sp. z o. o. Najnowszym projektem Quark jest program komputerowy ChainSign ? program proof existence, który umożliwia haszowanie dowolnego pliku i umieszczenie go w blockchain. Dzięki temu możliwe jest potwierdzenie daty powstania dokumentu i w razie potrzeby pomaga to w dochodzeniu praw autorskich.

Poruszony został również temat sandboxu regulacyjnego w Polsce, nad którym były prowadzone prace w ramach strumienia Blockchain i kryptowaluty w Ministerstwie Cyfryzacji, które na obecny moment są jednak zawieszone. Jednocześnie do pracy nad sandboxem, zespół powołała Komisja Nadzoru Finansowego.

Jako pierwszy z gości przedstawił się Jacek Czarnecki, prawnik z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Jako pasjonat kryptowalut i blockchain jest autorem wielu publikacji na ich temat i uważa, że blockchain w przyszłości może przyczynić się do zmian w prawie.

Zagadnienia takie jak np. kradzieże kryptowalut, które jeszcze kilka lat temu nie były rozpatrywane jako tematy prawne, dziś coraz częściej są przedmiotem dyskusji. Powstaje między innymi projekt ustawy, która ma zdefiniować waluty cyfrowe.

Druga prezentacja należała do Mateusza Kowalczyka, współzałożyciela jednej z pierwszych giełd bitcoin. Absolwent Inżynierii Komputerowej i Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Warszawskiej, pracował jako architekt systemów IT dla jednej z największych w Polsce firm branży reklamy internetowej. Od kilku lat jest pasjonatem kryptowaluty bitcoin i popularyzuje tę technologię w Polsce.

Giełdę Bitstar założył w 2014 roku, kiedy w Polsce działały tylko dwie nieistniejące już obecnie giełdy: Bitcurex i Mt. Gox. W tamtych czasach nieznane były jeszcze zasady funkcjonowania giełd, oraz to czy i jak rozliczać podatek VAT i podatek dochodowy. Wnioskiem z dyskusji było odradzenie słuchaczom zakładania nowych giełd w obecnym czasie.

Kolejnym prelegentem był przedstawiciel IBM Polska, pan Maciej Jędrzejczyk, który postanowił się skupić na tym, co ?technologia B? (tajemnicze określenie oczywiście na blockchain) może zrobić dla biznesu.

Po zakończeniu prezentacji uczestnicy mogli częstować się pizzą oraz piwem i nawiązywać kontakty, komentować prezentacje, wymieniać się wiedzą. Kolejne spotkanie z cyklu zaplanowane jest na pierwszą połowę czerwca.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut