Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
19 marca 2014 | 03:13

Sergio Demian Lerner jest fanem kryptografii, na własną rękę zajmuje się badaniem bezpieczeństwa i od 2011 roku jest specjalistą od Bitcoina. Przez te kilka lat znalazł w Bitcoinie kilka podatności. Właśnie poinformował o  kolejnej.

Atak ma związek z funkcją skrótu SHA-256 wykorzystywaną przy miningu. Jest to kolejna znaleziona podatność związana z wewnętrznymi szczegółami technicznymi dotyczącymi działania funkcji skrótu SHA-256. Jak pisze Sergio na swoim blogu, wszystkie te podatności mogą nie mieć wpływu na Bitcoin w przeciągu pięciu lat, a mogą nawet nie mieć żadnego rzeczywistego wpływu. Należy to sprawdzić i jeśli będą miały to będzie trzeba się się przygotować.

Dobrą wiadomością jest to, że można im zapobiegać poprzez modyfikację nagłówka bloków bez zrywania kompatybilności z ASICami. Taka zmiana nic nie kosztuje, może natomiast pomóc producentom ASICów w osiąganiu lepszych wyników hashowania. Pole czasu również może zostać zmienione do 8 bajtów. Nowa konstrukcja bloków wymaga tylko 6 bajtów więcej, oto jak wygląda:

nowy_wyglad_naglowka

Dobrze jest wiedzieć, że są ludzie którzy badają kod i działanie Bitcoina, oraz dbają o jego bezpieczeństwo. Warto w tym momencie zadać pytanie czy inne kryptowaluty mają podobne wsparcie?

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut