Sergio Demian Lerner jest fanem kryptografii, na własną rękę zajmuje się badaniem bezpieczeństwa i od 2011 roku jest specjalistą od Bitcoina. Przez te kilka lat znalazł w Bitcoinie kilka podatności. Właśnie poinformował o  kolejnej.

Atak ma związek z funkcją skrótu SHA-256 wykorzystywaną przy miningu. Jest to kolejna znaleziona podatność związana z wewnętrznymi szczegółami technicznymi dotyczącymi działania funkcji skrótu SHA-256. Jak pisze Sergio na swoim blogu, wszystkie te podatności mogą nie mieć wpływu na Bitcoin w przeciągu pięciu lat, a mogą nawet nie mieć żadnego rzeczywistego wpływu. Należy to sprawdzić i jeśli będą miały to będzie trzeba się się przygotować.

Dobrą wiadomością jest to, że można im zapobiegać poprzez modyfikację nagłówka bloków bez zrywania kompatybilności z ASICami. Taka zmiana nic nie kosztuje, może natomiast pomóc producentom ASICów w osiąganiu lepszych wyników hashowania. Pole czasu również może zostać zmienione do 8 bajtów. Nowa konstrukcja bloków wymaga tylko 6 bajtów więcej, oto jak wygląda:

nowy_wyglad_naglowka

Dobrze jest wiedzieć, że są ludzie którzy badają kod i działanie Bitcoina, oraz dbają o jego bezpieczeństwo. Warto w tym momencie zadać pytanie czy inne kryptowaluty mają podobne wsparcie?

Poprzedni artykułTajemnice Blockchaina część 1 – Genesis Block
Następny artykułJakie zmiany przynosi wersja 0.9.0 protokołu?
Założyciel serwisu, redaktor naczelny. Serwis ‘Bitcoinet’ założył w czasie studiów na University of Wolverhampton w Anglii. Posiada wykształcenie artystyczne w zakresie reklamy wizualnej i produkcji wideo. Właściciel firmy BitSky Multimedia, zawodowo zajmuje się marketingiem i produkcją wideo. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Członek założycielski Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Walutami cyfrowymi i technologią blockchain interesuje się od 2012 roku.

12 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj