W nocy z poniedziałku na wtorek został wydobyty 350000 blok, oznacza to, że do obiegu trafiło już 14 milionów Bitcoinów. Jest to 2/3 wszystkich Bitcoinów które mają zostać wydobyte.

[progress type=”primary or success or info or warning or danger” percentage=”66″ showlabel=”true or false”]

Chwilę po północy został wydobyty blok z 14-milionowym Bitcoinem. Co około 10 minut w sieci Bitcoin górnicy wykopują nowy blok z nowym pakietem monet. Tysiące koparek na całej sieci pracuje już nieprzerwanie od ponad 6 lat tworząc najszybszą i najdroższą sieć świata.

Zadaniem górników jest autoryzacja transakcji i emisja nowych monet. Urządzenia ASIC czyli tak zwane koparki pracują nad rozwiązaniem łamigłówki matematycznej której trudność zależna jest od ilości takich górników. W momencie rozwiązania tej łamigłówki autoryzowane są ostatnie transakcje i generowany nowy pakiet monet.

Nagroda za blok spada o połowę co 210 000 bloków. Aktualnie wynosi ona 25 Bitcoinów, ale w 2016 spadnie do 12,5 BTC. Aktualnie w ciągu 24 godzin wydobywa się średnio 141 bloków, czyli około 5,88 na godzinę. Oznacza to, że nowe Bitcoiny generowane są niewiele szybciej niż co 10 minut.

https://en.bitcoin.it/wiki/Controlled_supply
Źródło: https://en.bitcoin.it/wiki/Controlled_supply

Aktualna szybkość sieci wynosi 349852.80 Terahashy na sekundę, co w przeliczeniu na PetaFLOPSy daje 4443130.50. Wszystkie superkomputery na świecie nie są w stanie osiągnąć nawet 1% takiej mocy, ale warto zaznaczyć, ze wykonują one inny typ obliczeń. Szybkość sieci ostatnio z powodu niskiej ceny przestała znacząco wzrastać i utrzymuje się na stabilnym poziomie.

speed-small-lin

Aktualna kapitalizacja rynkowa Bitcoina to 3,474,398,613 USD, albo 13,370,211,626 PLN. Aktualna inflacja wynosi około 10%.

 

Poprzedni artykułZdjęcia z I Forum Prawa Mediów Elektronicznych
Następny artykułPodsumowanie Tygodnia #87
Założyciel serwisu, redaktor naczelny. Serwis ‘Bitcoinet’ założył w czasie studiów na University of Wolverhampton w Anglii. Posiada wykształcenie artystyczne w zakresie reklamy wizualnej i produkcji wideo. Właściciel firmy BitSky Multimedia, zawodowo zajmuje się marketingiem i produkcją wideo. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Członek założycielski Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Walutami cyfrowymi i technologią blockchain interesuje się od 2012 roku.

19 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj