Reklama

Quark

Bitcoin przebił 30 000 USD. AI wykreowało nową prezenterkę TV. Podsumowanie tygodnia #464

11 kwietnia 2023 | 14:45

W tej odsłonie naszego podsumowania newsów zaczniemy od temat kursu bitcoina. Kryptowaluta przebiła na wykresie poziom 30 000 USD.

Bitcoin za 30 000 USD

Ostatnio wspominaliśmy o tym, że 1 uncja złota kosztuje ponad 2000 USD. W ostatnim czasie ważny, psychologiczny poziom przebił bitcoin, który kosztuje już ponad 30 000 USD. To efekt m.in. nowych danych, które płyną z USA. Okazuje się, że amerykańska gospodarka generuje coraz mniej nowych miejsc pracy. To sygnał dla Fedu, że schładzanie rynku się udaje, co może przełożyć się za całkowite zakończenie cyklu podwyżek stóp proc. To zaś oznacza w praktyce hossę na rynkach akcji, złota i kryptowalut.

Powyższe widać już na poziomie nastrojów. Indeks strachu i chciwości BTC wynosi 68, co oznacza chciwość inwestorów bitcoina.

Źródło: Coinmarketcap.com

USA ostrzegają przed DeFi

Niepokojące informacje płyną do nas jednak… także z USA. Departament Skarbu opublikował raport dot. DeFi. Urzędnicy wskazują na to, że nowe, zdecentralizowane technologie pomagają hakerom z Korei Płd. i ogólnie cyberprzestępców. Nie oznacza to jednak, że USA będą dążyły do ich zakazu. Chodzi raczej o “wychwycenie potencjalnych korzyści związanych z usługami DeFi” przy jednoczesnym niwelowaniu zagrożeń. Sektor prywatny powinien, jak wskazano w dokumencie, wykorzystać wnioski Departamentu do “opracowania własnych strategii ograniczania ryzyka i podjęcia wyraźnych kroków, które byłyby zgodne z przepisami AML”. Chodzi o uniemożliwienie “nielegalnym podmiotom nadużywania usług DeFi”.

Źródło: home.treasury.gov

Kanada przeznaczy miliardy na kosmiczne technologie

Tak jak wieki temu, największe korzyści z podbojów kolonialnych odniosły państwa, które jako pierwsze dopłynęły do obu Ameryk, tak w przyszłości potęgami mogą stać się kraje, które będą aktywne w przestrzeni kosmicznej. Wie o tym Kanada.

3 kwietnia br. NASA oraz Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CAS) przedstawiły członków swojej załogi, która w ramach misji Artemis II ma oblecieć Księżyc. To wstęp do ponownego wylądowania ludzi na naszym satelicie.

Częścią misji ma być zbudowanie stacji Gateway, która będzie zbudowana z: modułu mieszkalnego dla załogi, systemu zasilania i logistycznego, systemów łączności, ramienia robotycznego oraz portu dokującego. Ciężar jej budowy nie spadnie tylko na NASA, ale też na Kanadę, która jest odpowiedzialna za skonstruowanie ramienia robotycznego Canadarm3. Prace mają zakończyć się w 2027 r. Całe urządzenie będzie składać się z 8,5-metrowego ramienia, drugiego mniejszego oraz innych instrumentów, które w całości będą odpowiedzialne za konserwację i naprawę stacji Gateway. Warto dodać, że rząd Kanady chce przeznaczyć na wyścig w kosmosie wielkie pieniądze. CAS ma dostać 1,2 mld USD w ciągu 13 lat, począwszy od 2024 r. Do tego dojdzie 1,1 mld USD na kontynuację udziału kraju w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2030 r. 

Źródło: asc-csa.gc.ca

Sztuczna inteligencja stworzyła idealną prezenterkę TV

Kuwait News, stacja z Kuwejtu, opublikowała w mediach społecznościowych krótki materiał wideo. Za jego pomocą zaprezentowała swoją nową prezenterkę. Co jednak ważne, jej postać została wygenerowana przez sztuczną inteligencję.

Nowa prezenterka ma nawet imię.

Jestem Fedha, pierwszy prezenter w Kuwejcie, który pracuje ze sztuczną inteligencją w Kuwait News. Jakie newsy lubisz? Posłuchajmy twojej opinii – zachęciła do konwersacji widzów nowa „dziennikarka”. 

Uspokajamy jednak: Fedha nie ma zastąpić żywych prezenterów. Ma prezentować informacje w mediach społecznościowych, np. na Twitterze. To zapewne wybieg czystko marketingowy, ale też eksperyment, który pomoże stacji odpowiedzieć na pytanie, jak na tego typu „postaci” zareagują widzowie.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut