Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Bitcoin po 1000 Dolarów!

Bitcoin - znaczące wydarzenia w historii kryptowalut. Zapisane emocje, ceny, prognozy. Opisywać i zrozumieć historię Bitcoina oraz jego oddziaływanie na globalne rynki. Możliwości, trendy, wyzwania. Czytaj więcej na cyfrowaekonomia.pl!

27 listopada 2013 | 16:12

Bitcoin narodził się pięć lat temu, kiedy to Satoshi Nakamoto wykopał pierwsze 50 monet, znanych jako genesis block. Aktualnie cena Bitcoina na Mt.Goxie przebiła granicę 1000 dolarów. Jesteśmy właśnie świadkami kolejnego bardzo ważnego momentu w historii Bitcoina. Zapiszcie sobie tę datę: 27 listopada 2013, godzina 15:51.

?Tak się składa, że lubię roller coastery? – powiedział Gavin Andresen – ?Ciekawe jak wielu innych ludzi też je lubi i co się stanie, kiedy jazda dobiegnie końca?

W tym samym czasie inne kryptowaluty też obchodzą swoje święto. Litecoin jest wart 0.029 BTC, albo 26.5 dolara! Namecoin przebił wiosenny szczyt i jego wartość przekłada się na 0.0079 BTC / 7.28 dolara w momencie kiedy piszę ten tekst.

Bitcoin jest kosztuje odpowiednio: 910 dolarów na BTC-E, 954 dolary na Bitstampie, 5800 Yuanów na BTC China i 3069 złotych na Bitcurexie. W całej społeczności zawrzało, wszyscy świętują udany lot na księżyc. Bitcoinity tradycyjnie przygotowało niespodziankę:

82dMaIf

Bitcoin zdaje się chwytać ludzi i trzymać się ich, wprowadzając ich jednocześnie w alternatywną rzeczywistość rządzoną przez komputerowych speców i idealistów. Ludzie często mówią, że po usłyszeniu o Bitcoinie nie mogą przestać o nim myśleć i trudno im z tego powodu zasnąć w nocy.

Jeśli dopiero od niedawna interesujesz się Bitcoinem, a pojęcia takie jak blockchain, fork, czy atak 51% są Ci obce to zapraszam na nową stronę, nad którą pracujemy. W słowniku na pewno znajdziesz wyjaśnienia większości terminów: http://poznajbitcoin.pl/

Uwaga mediów skupiona na Bitcoinie

W ciągu ostatnich tygodni Bitcoin często pojawiał się w mediach. Przedstawiany był zarówno pozytywnie jak i negatywnie ale ostateczny efekt był taki, że jego cena poszybowała do niespotykanych dotąd poziomów. Wielu użytkowników czuło, że nie będzie to trwało wiecznie, ale ze względu na naturę Bitcoina, ?logiczna? cena mogłaby wynieść od 100 do 1000 dolarów. Tak naprawdę prawdopodobnym jest, że widzieliśmy dopiero początki wzrostu, a spadek wartości zaangażuje media w większym stopniu i przyciągnie nowych kupujących. Jeśli Bitcoin zyska na znaczeniu, można bezpiecznie założyć, że nie będzie kosztował kilkaset dolarów. Bitcoinów będzie wszak jedyne 21 milionów.

Tak pisaliśmy w połowie kwietnia, natomiast w maju ludzie mówili:

„Na twoim miejscu kupiłbym tak dużo Bitcoinów, ile bym tylko mógł przed zakończeniem konferencji?, powiedział do mnie Cedric Dahl, jeden z założycieli Bitcoinowej giełdy Buttercoin, dając do zrozumienia, że cena poszybuje w górę dzięki zainteresowaniu na konferencji; media CNN, Russia Today, Vice oraz Thomson Reuters znalazły się na liście gości.

W Polsce media wciąż nadal nie rozumieją czym jest Bitcoin, a z tego niezrozumienia powstają tak komiczne wywiady jak zapewne wszystkim już znany z Dr Łukaszem Kisterem. Niewiedzę i nieprzygotowanie mediów obnaża także ostatni wywiad w TVP Info z Maciejem Ziółkowskim, gdzie redaktor wyraźnie nie wiedział o czym mówi. Dla odróżnienia TVN CNBC wyjątkowo przygotował się do rozmowy i całość wypadła zaskakująco dobrze.

Bitcoin w liczbach

Aktualnie cena na poziomie kilkuset dolarów jest dla nas zupełnie normalna, a w przyszłości zapewne będziemy wspominali dzisiejszy dzień słowami: „a pamiętam jak Bitcoin kosztował zaledwie 1000 dolarów… to były piękne czasy”. Zdecydowanie są piękne. Niedawno suma wydobytych Bitcoinów sięgnęła 12,000,000, aktualnie kapitalizacja rynkowa wynosi 10,651,131,861 USD, a dzienna wartość obrotu Bitcoin stanowi już ponad połowę wartości obrotu PayPala. Liczba  węzłów sięga 220000, przy czym najwięcej węzłów znajduje się w Chinach i Stanach (w Polsce jest to około 4000). Koszt ataku 51% wynosiłby $2,129,203,629.

Nastąpiła ogromna ewolucja miningu.W pierwszych dniach istnienia cyfrowej waluty, standardowy komputer mógł od czasu do czasu wygenerować kilka monet. Jeszcze kilka miesięcy temu można było kopać Bitcoiny przy pomocy kart graficznych, jednakże obecnie generowanie żetonów jest zdominowane przez profesjonalistów, którzy korzystają ze specjalnie zaprojektowanych w tym celu urządzeń  (ASIC) z niesamowitą mocą obliczeniową. Aktualna trudność wynosi 609,482,680. Prędkość sieci sięga 5000 Th/s. Dystrybucja mocy pomiędzy kopalnie wciąż jest wyjątkowo równa:

Ile realnie jest wart Bitcoin?

Jeśli Bitcoinowi uda się wejść na rynek walut, należy pamiętać, że będzie go tylko 21 milionów sztuk – zawsze. Jeśli podzielimy populację planety (około 7 miliardów ludzi) przez ilość Bitcoinów wyjdzie nam 0.003 Bitcoina na osobę, czyli 30000 Satoshich. Jeśli spojrzeć na sprawę z tej perspektywy, aktualna cena jest niczym w porównaniu z realną ceną.

Bitcoin miał już kilka ciężkich momentów w czasie swojego istnienia. W ciągu zaledwie pięciu lat wielokrotnie ludzie wystawiali jej nekrologi, ostatnio niecałe dwa miesiące temu kiedy zamknięto SilkRoad. Waluta przeżyła ataki na giełdy, problemy techniczne (fork), oraz panikę związaną z wahaniem ceny. W lipcu pisałem:

Śledząc obecną sytuację gospodarczą na świecie można spekulować, że Bitcoin będzie długoterminowo cały czas zyskiwał na wartości. Na stronie https://www.tradingview.com/v/XFxGBleO/ znajduje się wykres, którego autor uważa, że w ciągu najbliższych miesięcy utworzy się kolejna bańska spekulacyjna (podobna do tej z którą mieliśmy do czynienia w kwietniu). Już dzisiaj Bitcoin jest warty 92 dolary na giełdzie MtGox.

prognoza

Najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, potem z tobą walczą, a potem wygrywasz

Są to słowa Mahatma Gandhiego. Aktualnie Bitcoin nie może być już ignorowany, nie jest też wyśmiewany.

?Jedyną rzeczą, którą widziałem by krążyła tak szybko jest infekcja. Wsadź jedną bakterię do pojemnika z jedzeniem, a zacznie się podwajać i podwajać i podwajać, aż w końcu zje całe żarcie. Potem wyobraź sobie to jedzenie w organizmie. Jedyną rzeczą, która porusza się aż tak szybko jest wirus?

?Nie można powstrzymać postępu?, powiedział Marak Squires, koder i przedsiębiorca, który stwierdził, że ?jedyną rzeczą, której żałuje w życiu? jest to, że nie kupił więcej Bitcoinów kiedy były jeszcze tanie.

Jak już wspomniałem moim zdaniem w przyszłości będziemy wspominać ten dzień i aktualną cenę jako bardzo niską. Czego Wam wszystkim serdecznie życzę!

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut