Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Beer & Bitcoin #16 – Anonimowość w świecie kryptowalut

Beer and Bitcoin to cykliczne, darmowe wydarzenie skierowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników kryptowalut. Przeczytaj relację z 16 spotkania >>

24 stycznia 2018 | 14:21

We wtorek, 23 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Beer and Bitcoin objęte patronatem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.

Tym razem jako miejsce wydarzenia wybraliśmy nową siedzibę Warszawskiego Hackerspace, przy ulicy Wolność 2A na Woli. Słuchacze, którzy towarzyszą nam od dawna, mogą pamiętać jeszcze poprzednią lokalizację Stowarzyszenia w okolicach Ronda Daszyńskiego, jednak w międzyczasie Hackerspace zmuszony był znaleźć nową siedzibę i przeprowadzić remont. W nowej lokalizacji udało się odtworzyć twórczą atmosferę i niepowtarzalny klimat, jednocześnie zwiększając powierzchnię i funkcjonalność miejsca.

Anonimowość w świecie kryptowalut

Głównym tematem szesnastego spotkania z cyklu Beer & Bitcoin była kwestia anonimowości w świecie kryptowalut,  a na spotkanie przybyło ponad trzydzieści osób.

Przed spotkaniem ogłosiliśmy nasz pomysł na nową formułę naszych wydarzeń polegającą na tym, że pierwsze wykłady będą przeznaczone dla osób początkujących, rozpoczynających swoją przygodę z kryptowalutami. Z kolei ostatni wykład będzie bardziej techniczny, by zaspokoić ciekawość bardziej zaawansowanych słuchaczy.

Tym razem wstęp do spotkania i pierwszy wykład poprowadził Stanisław Wołoch, właściciel kantoru kryptowalut z siedzibą przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Stanisław krótko opisał historię powstania kryptowalut i ich pierwotną ideę, polegająca na zaufaniu do technologii i transferze środków bez osób postronnych. Głównym przekazem wykładu było zachowanie bezpieczeństwa poprzez przechowywanie swoich środków na portfelach, a nie u pośredników – nawet w przypadku zakupu walut na giełdzie warto później przelać środki na portfel. Jako równie ważna przedstawiona została kwestia backupu danych, przede wszystkim zapisanie i przechowanie 12 słów otrzymanych podczas zakładania portfela.

Drugim prelegentem był Rafał Kiełbus, developer z Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, który poruszył temat logowania i uwierzytelniania operacji na komputerach i urządzeniach mobilnych. Pan Rafał szeroko opisał aplikację Google Authenticator  i
Universal 2nd Factor – również opracowany przez Google, służący wzmocnieniu uwierzytelnienia dwuskładnikowego za pomocą wyspecjalizowanych urządzeń USB. Klucze bezpieczeństwa U2F mogą być używane jako dodatkowa metoda weryfikacji dwuetapowej w usługach online obsługujących protokół U2F, w tym: Google, Dropbox, GitHub, Facebook itp.

Ostatni wykład należał do Alexandra Zabugi, menedżera rosyjskiej społeczności Zen Cash. Niestety prelegent nie miał możliwości osobistego pojawienia się na wydarzeniu, dlatego wykład przeprowadzony został za pośrednictwem Skype. Alexander przybliżył słuchaczom kryptowalutę Zen Cash, której głównym wyróżnikiem jest absolutna anonimowość i bezpieczeństwo użytkowników.

Wykładom tradycyjnie towarzyszyło piwo i pizza sponsorowane przez Prezesa firmy Quark Sp. z o. o. i właściciela Kantoru Bitcoin, Stanisława Wołocha, a słuchacze poza wykładami mieli okazję również wymienić się doświadczeniami i kontaktami. Na sam koniec, dla chętnych zorganizowana została krótka wycieczka po Hackerspace.

Niestety spotkania nie udało się zarejestrować, więc osoby, którym nie udało się dotrzeć tym razem, zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia (informacja wkrótce na portalu https://www.meetup.com/Warsaw-Bitcoin-Meetup-Group/) lub do biura przy ul. Świętokrzyskiej 18/119a.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut