Beer and Bitcoin #27 – Hyperledger Fabric, Aplikacje mobilne oparte na Ethereum
19 lutego w Warszawskim Hackerspace, odbyło się dwudzieste siódme już spotkanie z cyklu Beer & Bitcoin. Wydarzenie objęte jest patronatem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.
Zgodnie z niepisaną tradycją, spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu na temat podstawowych zagadnień związanych z bitcoinem oraz technologią blockchain, który wygłosił Stanisław Wołoch, prezes Quark sp. z o.o. Manifest Satoshiego Nakamoto; różnica między portfleami sprzętowymi a portfelami online, obsługiwanymi przez firmy trzecie; czym jest seed, jak działa blockchain – wszystko to zostało zgrabnie omówione, z myślą o nowych słuchaczach, niezaznajomionych w pełni z ideą kryptowalut. Po tym wstępie nastąpiła część „wykładowa”.
Hyperledger Fabric
Tematem pierwszego wykładu był Hyperlegder – konsorcjum założone przez IBM, zrzeszające około 200 członków, między innymi polskie Ministerstwo Cyfryzacji. Opowiedział nam o nim Maciej Jędrzejczyk (IBM). Celem Hyperledgera jest stworzenie rozwiązań biznesowych opartych na technologii rozproszonych rejestrów, utrzymywanych przez swoją społeczność. Jest to projekt open source, każdy członek konsorcjum może wnieść coś od siebie. Głównym tematem wykładu był jednen z projektów powstających w ramach Hyperledger, o nazwie Fabric. Jest to platforma do tworzenia platform blockchainowych typu permission, przeznaczona do rozwiązań biznesowych, napisana w języku programowania Golang. Nasz prelegent opowiedział nieco o funkcjach Fabrica i jego architekturze.
Coworking
Następnym prelegentem był Piotr Boulangé (Founder Institute), który opowiedział nam o biurach coworkingowych – przestrzeniach tworzonych na potrzeby freelancerów pracujących w niepełnym wymiarze godzin, w celu realizowania zleceń dla klienta w miejscu umożliwiającym pełne skupienie na pracy. Przestrzeń coworkingowa ma również funkcję socjalizacyjną – umożliwia spotkanie z innymi freelancerami, co z kolei może prowadzić do zawierania nowych kontaktów biznesowych, lub potencjalnych przyszłych współpracowników. To co odróżnia przestrzeń coworkingową od biura w korporacji jest, jak podkreślił prelegent, że do tej pierwszej ludzie przychodzą z własnej woli – wynajmują przestrzeń w której mogą swobodnie pracować, w takim wymiarze godzin jaki uznają za właściwy dla siebie. Zdaniem naszego prelegenta, Warszawski Hackerspace również wpisuje się w definicję przestrzeni coworkingowej.
Aplikacje mobilne oparte na Ethereum
Ostatnim prelegentem tego wieczoru był Jakub Kornatowski (PwC). Opowiedział o tworzeniu aplikacji mobilnych w systemie iOS, opartych na blockchainie Ethereum. Czemu iOS? Ze względów bezpieczeństwa – każde urządzenie działające w tym systemie posiada swój sandbox, odcięty od zewnętrznej sieci. Prelegent przybliżył nam architekturę przykładowej aplikacji wykorzystującej ideę smartkontraktu, z wykorzystaniem bibliotek Web3. Goście Beer & Bitcoin mogli zobaczyć krok po kroku, jakie procesy zachodzą w takiej aplikacji, aby transakcja w sieci mogła dojść do skutku.
Oczywiście Beer & Bitcoin to nie tylko wykłady, ale również rozmowy kuluarowe przy piwie (nazwa imprezy zobowiązuje) oraz pizzy. W rozmowach brali udział również prelegenci, goście imprezy mieli więc sposobność porozmawiać z nimi face to face, oraz dopytać się o zagadnienia, które nie zostały poruszone w głównej części wykładowej. Następne Beer & Bitcoin odbędzie się 19 marca.
Pełna transmisja z dwudziestego siódmego Beer & Bitcoin: