Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Armia USA będzie zarządzana przez AI? Wielka Brytania na wojnie z bitomatami. Podsumowanie tygodnia #477

13 lipca 2023 | 12:21

Na rynku kryptowalut widać skutki sezonu urlopowego. Kurs bitcoina niemal stanął w miejscu. Co jednak dzieje się w tle?

Armia USA chce postawić na AI?

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych testuje obecnie sztuczną inteligencję. Armia chce sprawdzić, jak nowa technologia może pomóc w podejmowaniu strategicznych decyzji, twierdzą media. Wojsko twierdzi, że AI może w 10 min. przetworzyć dane, których analiza ludziom zajęłaby kilkanaście godzin. Może być to kluczowe, jeżeli chodzi o podejmowanie kluczowych decyzji dot. działań militarnych. Zwłaszcza w kontekście napiętych relacji na linii USA-Chiny. Jak podało źródło Bloomberga, AI ma podpowiadać wojsku, jak reagować w skrajnych sytuacjach. 

W ramach testów sztuczna inteligencja została „nakarmiona” ponad 60 000 stron amerykańskich i chińskich dokumentów wojskowych.

Źródło: Bloomberg

Sega wycofuje się ze swoich blockchainowych inicjatyw

Sega, firma, która stoi za popularnymi grami video, wycofuje się ze swojego pomysłu rozwijania rynku NFT i Web3. Dyrektor operacyjny spółki, Shuji Utsumi, przyznał, że ta nie będzie – przynajmniej obecnie – rozwijała swoich blockchainych gier i produktów typu play to earn. Przede wszystkim nie chce przenosić swoich topowych marek do świata blockchaina, bowiem boi się „dewaluacji ich wartości”. Do tego dodał, że „akcja w grach play to earn jest nudna”, co zmniejsza ich atrakcyjność w oczach graczy.

Jednocześnie zapewnił, że firma będzie obserwowała to, co dzieje się na rynku NFT i Web3, i może jeszcze wrócić do swoich koncepcji. 

Źródło: Bloomberg 

Wielka Brytania walczy z bitomatami

Od początku tego roku brytyjski organ nadzoru finansowego, Financial Conduct Authority (FCA), skontrolował 34 bitomaty. Z tego 26 zostały zamknięte. Działały bowiem w nielegalny sposób. Chodziło o brak rejestracji. „Kryptowalutowe bankomaty działające bez rejestracji FCA są nielegalne. Działania, które podjęliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, i nasza szersza praca pokazują, że będziemy działać w celu powstrzymania nielegalnej działalności”, przekazało FCA.

FCA chodzi o to, by operatorzy bitomatów przestrzegali regulacji dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy. „Jeśli korzystasz z kryptowalutowego bankomatu w Wielkiej Brytanii, korzystasz z maszyny, która działa nielegalnie i możesz przekazywać swoje pieniądze przestępcom”, ostrzegł urząd.

Netflix stawia na AI

Nie tylko armia USA inwestuje w AI. Robi to też Netflix. Chodzi o technologię Magenta Green Screen (MGS). Ta ma ulepszyć to, co dziś rozumiemy pod pojęciem green screenu, czyli filmowania aktora na zielonym tle, a następnie umieszczeniu go – po obróbce graficznej – w wirtualnej rzeczywistości. W efekcie choć aktor grał na planie, mając za tło zieloną tapetę, my widzimy go np. otoczonego dinozaurami lub kosmitami.

MGS ma polegać na filmowaniu aktorów na tle zielonych diod LED w połączeniu z diodami czerwonymi i niebieskimi oświetlającymi ich od przodu. Potem do gry ma wejść sztuczna inteligencja, która ma „wyeliminować karmazynowy odcień”. W efekcie ułatwi to łączenie różnych elementów wizualnych i uwydatnić pewne szczegóły, takie jak kosmyki włosów i przezroczyste przedmioty. Innymi słowy, poprawi nasz odbiór filmu.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut