Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

AI zostało lekarzem. Ukraina przyspiesza prace nad CBDC. Podsumowanie tygodnia #457

16 lutego 2023 | 22:26

Tak jak w poprzednim tygodniu, w naszym podsumowaniu newsów przyjrzymy się temu, co w ciągu ostatnich kilku dni wydarzyło się w świecie cyfrowej ekonomii.

AI zostało lekarzem?

Najpopularniejsze dziś narzędzie z rynku AI, ChatGPT, zdałoby egzamin na amerykańskiego lekarza? Okazuje się, że miałoby na to szasnę.

Chodzi o egzamin USMLE, który muszą zdawać przyszli medycy. Co ciekawe, aplikacja poradziła sobie dobrze, ale nie bezbłędnie. W zależności od pytań, uzyskała wyniki na poziomie między 52,4 a 75 proc. Minimalny wynik, jaki trzeba uzyskać, by zdać, wynosi 60 proc.

Pikanterii dodaje fakt, że ChatGPT „wykręcił” lepszy wynik niż PubMedGPT, czyli model AI oparty tylko o literaturę z tematyki biomedycznej. Ten program zdołał podać tylko 50,8 proc. poprawnych odpowiedzi.

Źródło: healthitanalytics.com

Opera otwiera się na AI

Opera nie zamierza pozostać w tyle za konkurencją i także inwestuje w sztuczną inteligencję. Jak dowiedzieliśmy się parę dni temu, firma chce zaimplementować ChatGPT w swoim oprogramowaniu. Powód? Ma to pozwolić na bardziej spersonalizowane korzystanie z przeglądarki.

Do tego w przeglądarce pojawi się funkcja „skróć”. Ma pomóc użytkownikom w generowaniu podsumowań artykułów i „wyciąganiu” z nich najważniejszych informacji.

Źródło: Opera

Ukraina przyspiesza prace nad CBDC

Początkiem tego roku o Ukrainie ponownie było głośno. Nie chodziło jednak o bohaterstwo żołnierzy, ale korupcję, do której doszło w resorcie obrony. Okazuje się, że przetarg na zakup żywności dla armii wygrała mała firma, od której jedzenie kupiono po znacznie zawyżonych cenach. To kolejny przykład na to, jakim problemem dla Kijowa jest kultura przekupstwa. 

Rząd Ukrainy wie, że, by odbudować kraj po wojnie, konieczne będzie ściągniecie do niego zagranicznych inwestorów. Ci nie pojawią się jednak w państwie, gdzie panuje tak powszechna korupcja. Stąd zapewne pojawił się pomysł przyspieszenia prac nad CBDC, które zwiększy przejrzystość w krajowym systemie finansowym.

Wicepremier i minister ds. cyfryzacji Mychajło Fiodorow przekazał mediom, że jeszcze w tym roku rozpocznie się program pilotażowy dot. e-hrywny. Pierwotne założenia zakładały zaawansowane testy dopiero za rok.

(…) niedawno otrzymałem elektroniczną hrywnę opartą na Stellar

– przekazał polityk, potwierdzając, że CBDC Ukrainy będzie oparte właśnie na sieci Stellar.

Źródło: bitcoin.com

Gry wchodzą do kanonu lektur

Okazuje się, że polscy politycy także myślą bardzo nowocześnie. Do kanony lektur szkolnych dodano… gry. Chodzi o „This War of Mine” oraz „Grę Szyfrów”. To dwie propozycje, które znalazły się w kanonie lektur szkolnych, jaki umieszczono w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.

Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury. Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści, rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji. Przykładem takich gier są „This War of Mine” oraz „Gra Szyfrów”, które z uwagi na konteksty pedagogiczne i społeczne zostały dodane do podstawy programowej języka polskiego” – czytamy w uzasadnieniu ministerstwa.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut