Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

AI wkrótce zagrozi ludziom. W maju zabrała pracę 4 tys. Amerykanów. Podsumowanie tygodnia #472

6 czerwca 2023 | 20:58

Sztuczna inteligencja może zagrozić ludzkości już za 2 lata, ostrzega doradca brytyjskiej grupy zadaniowej ds. AI. Więcej na ten temat i o innych newsach, przeczytacie poniżej.

AI może zagrozić nam już za 2 lata!

Ten news nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Doradca grupy zadaniowej ds. AI, która działa przy premierze Wielkiej Brytanii, powiedział, że ludzie mają tylko 2 lata na sprawienie, by sztuczna inteligencja nam służyła, a nie zagrażała. Po tym czasie zanim stanie się już zbyt potężna.

Matt Clifford, bo o nim mowa, dodał, że obecne systemu AI „stają się coraz bardziej wydajne w coraz szybszym tempie”. „Mamy dwa lata na wprowadzenie ram [regulacyjnych], które sprawią, że zarówno kontrolowanie, jak i regulowanie tych bardzo dużych modeli będzie o wiele bardziej możliwe niż jest obecnie”, ostrzegł.

Dodał, że istnieje „wiele różnych rodzajów ryzyka”, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Wszystkie są jednak „przerażające”.

AI zabiera ludziom pracę?

W maju w Stanach Zjednoczonych zlikwidowano ok. 4 tys. miejsc pracy. Powód? Rozwój AI. Przynajmniej takie wnioski płyną z raportu amerykańskiej firmy analitycznej Challenger, Gray & Christmas.

By jednak pojąć skalę zagrożenia (która nie jest dziś duża), warto dodać,  że w tym okresie łącznie zniknęło 80 tys. miejsc pracy. Sztuczna inteligencja jest więc odpowiedzialna za ok. 5 proc..

AI jest też dopiero siódmym z najczęstszych powodów ograniczenia zatrudnienia przez firmy. Pracodawcy nadal częściej wspominają o takich czynnikach jak: sytuacja rynkowo-ekonomiczna, ograniczenie kosztów oraz zakończenie działalności.

Nie można też wykluczyć, że część osób, którym AI zabrała etat, wkrótce wróci do biura. Powód? AI nie radzi sobie najlepiej nawet z pisaniem artykułów. Przykładem jest los portalu CNET Money, który starał się zastąpić prace dziennikarzy właśnie sztuczną inteligencją. Ponad połowa tekstów wymagała potem korekt. AI dopuszczała się nawet plagiatów!

Źródło: Fortune

PKO BP chce dalszego rozwoju metaverse

PKO BP chce dalszego rozwoju metaverse. Bank ma w planach stworzenie modeli VR swoich placówek, które będą dostosowane do wszystkich najpopularniejszych środowisk gogli dostępnych na rynku. Będzie to kontynuacja eksperymentów na platformie Decentraland, gdzie bank pojawił się w 2022 roku. Zorganizował tam swoje pierwsze bankowe Wirtualne Targi Pracy. Teraz szuka do współpracy firm, które pomogą mu rozwinąć się w tym kierunku.

Źródło: wirtualnemedia.pl

SEC uderza w Binance

Stało się to, co czego wiele osób się obawiało. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postanowiła pozwać największą giełdę kryptowalut na świecie, Binance. Firmie postawiono aż 13 zarzutów. Podstawą pozwu jest to, że giełda działała w USA w sposób – zdaniem SEC – nielegalny. Do tego umożliwiała handel „niezarejestrowanymi papierami wartościowymi”. W tym punkcie wymieniono BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS i COTI.

Binance broni się tym, że dotąd współpracowało z SEC i to na wielu obszarach (w tym walki z cyberprzestępczością). Swoim klientom przekazało, że ich środki są bezpieczne.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut