Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

AI wcale nie zabiera pracy pracownikom „Bilda”. Japońska szkoła otwarta na sztuczną inteligencję. Podsumowanie tygodnia #475

Podsumowanie newsów z rynku sztucznej inteligencji, blockchaina i technologii. "Bild" nie zamierza zastępować dziennikarzy AI, japońskie szkoły wprowadzają naukę o AI, MFW nie popiera zakazu kryptowalut, a Deutsche Bank stara się o licencję na przechowywanie kryptowalut. Najnowsze informacje technologiczne.

29 czerwca 2023 | 16:13

W ramach naszego podsumowania newsów śledzimy to, co dzieje się na rynku sztucznej inteligencji, blockchaina i innych nowych technologii. Tym razem rozpoczniemy od tej pierwszej.

AI nie zabiera pracy redaktorom „Bilda”

Sztuczna inteligencja miała pozbawić pracy m.in. dziennikarzy. Sugerować miały to zwolnienia w „Bildzie”, najpoczytniejszej gazecie w Niemczech. Media informowały w ostatnich dniach, że tytuł pożegna się z ponad 100 pracownikami. Powodem miało być przejęcie ich obowiązków przez AI. Pracę stracić mieli ci, których „umiejętności nie pozwolą na odnalezienie się w tym nowym otoczeniu”.

„Bild” szybko jednak zdementował te pogłoski. Dyrektor ds. komunikacji Bild Group, Christian Senft, w rozmowie z Cointelegraph wyjaśnił, że powyższe pogłoski są “fałszywe”. Dodał, że redakcja nie ma zamiaru zastępować dziennikarzy sztuczną inteligencją. Zwolnienia mają miejsce, ale dotykają pracowników regionalnych biur marki, które są zamykane przez spadek sprzedaży gazety. Senft przyznał jednocześnie, że „Bild” „w coraz większym stopniu będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do wspierania pracy dziennikarskiej”. Nie oznacza to więc zwalniania ludzi, ale uzbrajania ich w nowe narzędzie.

Źródło: Cointelegraph

Japońska szkoła otwiera się na AI

Powyższe nie zmienia tego, że umiejętności związane z AI będą zapewne wkrótce w cenie. Stąd chyba pomysł, by sztucznej inteligencji uczyć już dzieci w japońskich szkołach. Ministerstwo Edukacji Japonii planuje zezwolić na ograniczone wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji, takiej jak ChatGPT, w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach w całym kraju. 

W projekcie wytycznych resortu edukacji napisano, że ważne jest „pielęgnowanie umiejętności rozważnego korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji”. Chodzi więc o uczenie uczniów tego, jak AI działa i jak można ją wykorzystać. Użycie jej jednak do egzaminów lub zadań klasowych będzie nadal uważane za ściąganie. 

Źródło: kyodonews.net

MFW nie chce zakazywać kryptowalut

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował raport dot. CBDC. W dokumencie pojawił się też wątek kryptowalut. Czytamy w nich, że organizacja nie jest za zakazywaniem cyfrowych aktywów. Nie widzi w tym bowiem sensu.

„Chociaż kilka krajów całkowicie zakazało aktywów kryptowalutowych ze względu na związane z nimi ryzyko, to takie podejście może nie być skuteczne na dłuższą metę”, podano w raporcie. Dalej dodano, że rządy zamiast zakazywać kryptowalut powinny „skupić się na zajęciu się czynnikami napędzającymi popyt na nie”. 

Źródło: MFW

Deutsche Bank chce działać na rynku kryptowalut

Kończymy newsem z rynku kryptowalut. Deutsche Bank, największy niemiecki bank, stara się o licencję od BaFin, czyli niemieckiego regulatora rynku finansowego. Chodzi o stanie się depozytariuszem kryptowalut. Innymi słowy, bank chce mów przechowywać cyfrowe aktywa swoich klientów. To część nowej strategii firmy, która jest oparta na zarabianiu na opłatach bankowych. 

Źródło: Bloomberg 

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut