AI skazała niewinnego mężczyznę na areszt. Kolejny raz konflikt na Bliskim Wschodzie uderza w bitcoina. Podsumowanie tygodnia #541
To podsumowanie zaczynamy od dwóch wiadomości: jednej złej i drugiej dobrej.
CZ wyszedł na wolność
CZ, założyciel Binance, wyszedł 27 września na wolność. Udało się mu więc opuścić zakład karny dwa dni wcześniej (pierwotnie miała być to data 29 września). Umożliwił to przepis, który skraca wyrok, jeżeli dzień jego końca wypada w dzień wolny od pracy.
CZ odsiedział czteromiesięczny wyrok za umożliwienie prania pieniędzy na Binance. Gdy był jej CEO nie wdrożył systemów przeciwdziałających takim działaniom. W efekcie stracił też funkcję dyrektora generalnego na giełdzie. Ze względy na swojej udziały i tak będzie miał na nią wpływ.
Źródło: Fortune
Iran atakuje Izrael
Na Bliskim Wschodzie znów jest gorąco. Iran dokonał ataku rakietowego na Izrael. Wystrzelił w stronę tego kraju 200 rakiet. Część trafiła w cele.
W efekcie kurs bitcoina spadł. Na wartości zyskiwało złoto, ale w momencie publikacji tego tekstu też potaniało. Inwestorzy, jak widać, zakładają, że wszystko – tak samo jak w kwietniu br. – rozejdzie się po kościach.
Źródło: Onet
AI skazała na areszt niewinnego człowieka
Z polityki przejdźmy na poletko AI. Okazuje się, że technologia ta nie jest nadal idealna. Skazała na więzienie mieszkającego w Rzymie obywatela Rumuni. Sztuczna inteligencja błędnie rozpoznała go jako sprawcę dwóch kradzieży.
Chodzi o sprawę dot. 44-letniego robotnika z Rumunii. Został skazany na karę więzienia. Wcześniej został rozpoznany przez sztuczną inteligencję (na podstawie zapisów z monitoringu) jako sprawca dwóch kradzieży w miastach Lugano i Ascona w Szwajcarii. Domniemanego sprawcy groziła ekstradycja do Szwajcarii. Czekał na nią w zakładzie karnym w Włoszech.
Zresztą to nie jedyna pomyłka w tej sprawie. Prokurator ze Szwajcarii wycofał bowiem nakaz aresztowania już 4 września. Tyle że nie poinformowano przedstawicieli Włoch w poprawny sposób. W efekcie niewinny 44-latek czekał nadal na ekstradycję w więzieniu.
Źródło: Interia
AI a Adolf Hitler
Okazuje się, że twórcy deep fake’ów weszli w swojej twórczości na nowy poziom. Na X, YouTube, TikToku oraz Instagramie pojawiły się filmy z… Adolfem Hitlerem. Wódz III Rzeszy został wygenerowany przez sztuczną inteligencję. W tym roku odtworzono te nagrania aż ponad 50 milionów razy. Z kolei w ostatnim tygodniu 11 postów z tego typu materiałami „zaliczyło” aż 11,2 mln wyświetleń.
Jak widać, AI staje się coraz większym problemem. Deepfake’i pozwalają promować idee, które są niebezpieczne społecznie.
Źródło: decrypt.co