Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

AI pomogła tworzyć nowy utwór The Beatles i odczytuje pismo klinowe. Podsumowanie tygodnia #474

20 czerwca 2023 | 21:19

W ciągu ostatniego tygodnia ponownie pojawiło się wiele newsów dot. sztucznej inteligencji. Do tego jesteśmy o jeden krok bliżej od stworzenia bitcoinowego ETF-u.

AI pomogła w stworzeniu nowego utworu The Beatles

Jeden z dwóch żyjących do teraz muzyków The Beatles, Paul McCartney, ogłosił ostatnio, że jeszcze w tym roku zostanie opublikowany nowy utwór Beatlesów. Nie byłoby w tym może niczego ciekawego, gdyby nie jeden fakt – usłyszymy w nim wokal Johna Lennona. Ten ostatni – jak wie każdy fan rocka – nie żyje od paru dekad. Jak więc to możliwe, że nagle „zaśpiewał” w nowej kompozycji?

McCartney przyznał, że udało mu się „wyciągnąć” głos nieżyjącego przyjaciela ze starej taśmy demo. Dokonał tego przy pomocy AI. 

Nie wiadomo jeszcze, czy nowa piosenka będzie tylko cyfrowym singlem, czy częścią jakiegoś większego wydawnictwa.

Źródło: bbc.com

Sztuczna inteligencja odczytała pismo klinowe

Sztuczna inteligencja umożliwia już też odczytywanie pismo klinowego, czyli pismo stworzonego przez starożytnych Sumerów. Wszystko za pomocą programu, który został stworzony przez zespół archeologów i informatyków z Uniwersytetu w Tel-Awiwie. Ten jest oparty na tzw. konwolucyjnych sieciach neuronowych, które są stosowane np. do analizy obrazów.

Warto jednak dodać, że program nie radzi sobie obecnie z bardziej skomplikowanymi treściami. Nie potrafi odczytywać np. utworów literackich (występują wtedy tzw. halucynacje AI). Dobrze działa jednak, gdy ktoś chce odczytać dekrety królewskie czy inne urzędowe pisma, które są oparte na pewnym schemacie.

Źródło: timesofisrael.com

Saleforce chce zastąpić ludzi AI

Firma Salesforce, która świadczy usługi z zakresu przetwarzania danych w chmurze, zwolniła 8 000 pracowników. Chce ich zastąpić sztuczną inteligencją. Dlatego też zaczyna więcej inwestować w Generative AI Fund. Chodzi o fundusz badający potencjał sztucznej inteligencji. Jego finansowanie ma wzrosnąćdwukrotnie – z 250 do 500 mln USD.

Startupy, które są finansowane przez fundusz, będą potem wdrażać swoje rozwiązania w Salesforce, co pomoże zastąpić wspomniany, zwolniony personel.

W zestawie nowych narzędzi AI jest Private GPT – odpowiednik chatbota ChatGPT Open AI, który ma posłużyć do ochrony danych osobowych klientów. Oprócz temu wdrożone zostanie You.com – wyszukiwarka oparta na sztucznej inteligencji. 

Źródło: Business Insider

BlackRock chce stworzyć bitcoinowy ETF

BlackRock, czyli największy podmiot zarządzający aktywami, chce stworzyć w USA ETF oparty na bitcoinie. I to na rynku spot, a nie futures. Oznaczałoby to założenie funduszu, który śledzi bezpośrednio cenę kryptowaluty. Mogłoby też zwiększyć adopcję w BTC w USA, a także wiarygodność cyfrowej waluty, co jest zwłaszcza istotne w czasie, gdy SEC pozywa kolejne giełdy kryptowalut za umożliwienie handlu niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. 

Źródło: Bloomberg 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut