Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

AI odkrywa kosmos. Dobre wieści z SEC. Podsumowanie tygodnia #491

Aktualności z rynku kryptowalut: SEC nie odwoła się od wyroku dot. Grayscale, powstaje nowy ETF etheru, AI odkrywa supernową, a aplikacja randkowa z AI przyciąga 10 mln użytkowników. Co to oznacza dla rynku? Sprawdź najnowsze informacje.

18 października 2023 | 10:00

Wracamy na rynek kryptowalut i nowych technologii. Co wydarzyło się w branży przez ostatni dni? Szczególnie jedna z wiadomości może wkrótce wpłynąć na wycenę BTC.

SEC nie odwoła się od wyroku dot. Grayscale

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych nie odwoła się od wyroku w sprawie Grayscale. Przypomnijmy, że ten ostatni podmiot chciał przekształcić swój bitcoinowy trust w ETF rynku spot BTC. Komisja stanęła temu na drodze. W efekcie sprawa trafiła do sądu. Sąd stanął po stronie Grayscale. Choć SEC mogła odwołać się od tej decyzji, jednak tego nie zrobi. 

Co to oznacza w praktyce? To, że SEC ponownie przeanalizuje wniosek firmy i najpewniej da zielone światło dla przekształcenia trustu w bitcoinowy ETF. Może zbiec się to z wprowadzeniem na rynek innych funduszy, co przełoży się na wzrosty kursu bitcoina.

Źródło: Reuters

Powstanie nowy ETF etheru

Skoro w temacie ETF-ów jesteśmy warto dodać, że ProShares przygotowuje się do startu kolejnego kryptowalutowego funduszu – Short Ether Strategy (SETH). Ten będzie notowany na giełdzie NYSE Arca i będzie w niego można inwestować od listopada.

SETH ma dostarczać codzienne wyniki inwestycyjne zgodne z odwrotnymi wynikami indeksu S&P CME Ether Futures Index. Nie będzie dokonywać bezpośredniej sprzedaży etheru – ma na celu wykorzystanie spadków ceny ETH.

Źródło: X

AI bada kosmos

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do kolejnych celów. Naukowcy za jej pomocą odkryli nową supernową. Dokonał tego dokładnie system Bright Transient Survey Bot (BTSbot). Bot był trenowany za pomocą ponad 1,4 miliona obrazów z prawie 16 000 źródeł. W efekcie już teraz odkrył supernową SN2023tyk. Dane, które pomogły AI w odkryciu, pochodziły z Zwicky Transient Facility (ZTF), automatycznej kamery skanującej niebo, która jest zainstalowana w Kalifornii w USA.

Czy więc AI pozbawi pracy także astronomów? Nie. Dr Adam Miller z Northwestern University twierdzi, że bot sprawi jednak, że naukowcy będą mogli zająć się ciekawszymi zajęciami:

Ostatecznie usunięcie ludzi z procesu zapewni zespołowi badawczemu więcej czasu na analizę swoich obserwacji i opracowanie nowych hipotez wyjaśniających pochodzenie obserwowanych przez nas kosmicznych eksplozji.

Źródło: news.northwestern.edu

Aplikacja do randkowania z AI ma już 10 mln użytkowników

Wizja z filmu „Her” staje się rzeczywistością. Aplikacja Replika umożliwia stworzenie idealnej partnerki. A dokładnie: jej awatara. Możemy więc zaprojektować wirtualną postać, z którą możemy rozmawiać podobnie jak z chatbotami. To ciekawe rozwiązanie dla osób samotnych czy introwertycznych, które mają poważne problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. 

Okazuje się, że Replikę zainstalowało już 10 mln osób na całym świecie.

Źródło: Replika

Reklama:

Quark