AI łapie krypto-oszustów. Podsumowanie tygodnia #258
Nowy tydzień to świetna okazja, by podsumować minione 7 dni! Zapraszamy do naszej 258. odsłony podsumowania tygodnia.
Sztuczna inteligencja łapie krypto-oszustów
Sztuczna inteligencja (AI) stanowi technologię, która jest często stawiana obok blockchaina, jako część tzw. czwartej rewolucji przemysłowej. Teraz okazuje się, że AI pomaga na rynku kryptowalut łapać przestępców. Dział policji z Korei Południowej wykorzystał technologię do analizy projektu M-Coins.
– Poprzez słowa kluczowe, takie jak Ponzi, pożyczka i rekrutacja członków, byliśmy w stanie nauczyć sztuczną inteligencję odpowiednich wzorców. Program może również identyfikować wzorce reklamowe i identyfikować dane przedsiębiorstwo, które [zostało złapane] z dowodami dostarczonymi przez anonimowego informatora – poinformował media Hong Nam-ki, szef sekcji drugiego zespołu dochodzeniowego biura z Seulu.
W rezultacie udało się zebrać dowody i zaaresztować dwóch twórców projektu, którzy sprzedawali tokeny naiwnym inwestorom. Co jest w sprawie najbardziej przerażające to fakt, że ofiarami piramidy były głównie osoby starsze, powyżej 60 roku życia.
G20 a kryptowaluty
Kolejne spotkanie krajów G20 odbędzie w dniach 8 i 9 czerwca w Fukuoka w Japonii. Dlaczego to takie ważne? Otóż na nim przedstawiciele państw mają debatować na temat przepisów AML na rynku cyfrowych walut. Mówiąc dokładniej: “grupa chce starać się ustalić bardziej rygorystyczną identyfikację osób dokonujących transakcji w kryptowalutach”. Z doniesień prasowych wynika, że urzędnicy i politycy obawiają się, że terroryści wykorzystają e-waluty do finansowania swojej działalności. Nowe regulacje miałyby temu zapobiec.
Koniec epopei Mt. Goxa?
Mark Karpeles, CEO Mt. Goxa, otrzymał wyrok więzienia w zawieszeniu. Teraz wierzyciele dawnej giełdy kryptowalut otrzymują informacje od syndyka, czy zostanie im wypłacona rekompensata za utracone cyfrowe monety.
Syndyk Nobuaki Kobayashi twierdzi, że odrzucał roszczenia na podstawie kilku kryteriów. Jeśli saldo wynosiło zero BTC, użytkownik nie miał prawa do roszczenia. I to jest logiczne, choć prawnik wymienia to, bowiem ponoć w czasie całego procesu pojawiły się próby oszustw i wyłudzeń pieniędzy. Drugie kryterium wzbudziło już kontrowersje. Jeżeli podane syndykowi saldo bitcoinów było niższe niż kwota, którą dana osoba zażądała, takie żądanie też zostało odrzucone. Dlaczego to kontrowersyjne? Otóż nie uwzględniono w tym ewentualnego ludzkiego błędu.
Przypomnijmy, że chodzi o 24 000 osób dotkniętych przez upadek Mt. Goxa na początku 2014 r. i o stratę 850 000 BTC.
Kijów otwiera się na BTC
Władze Kijowskiej Administracji Państwowej (KCSA) chcą włączyć do swojego systemu płatności za usługi komunikacji publicznej bitcoiny. Chcą, by mieszkańcy stolicy Ukrainy mogli np. za bilety autobusowe płacić kryptowalutą. Jak podają lokalne media:
“Sprawa została już podniesiona w 2018 r., ale pomysł ten musiał zostać tymczasowo porzucony, biorąc pod uwagę koszt bitcoinów w tamtym czasie. Teraz, jak wiadomo, cena bitcoinów znacznie spadła, co otwiera nowe możliwości.”
Pomysł miałby być zintegrowany z miejską kartą płatniczą. Jeśli technicznie nie będzie to możliwe, w planach będzie osobna usługa krypto-płatności.