Złoto najdroższe w historii. AI odtwarza obraz, który spłonął 300 lat temu. Podsumowanie tygodnia #515
Tym razem to podsumowanie rozpoczniemy od „starego” rynku. Złoto jest bowiem najdroższe w historii.
Złoto z nowym ATH
Złoto bije ostatnio kolejne rekordy. Dziś przebiło poziom 2300 USD. Oznacza to, że jest najdroższe w historii.
Co napędza wycenę królewskiego metalu? Zapewne deklaracje Fedu dot. tego, że w tym roku dojdzie do aż trzech cięć stóp proc. Powyższe wynika z ostatniego raportu banku centralnego.
AI odtwarza zniszczony obraz
Przejdźmy teraz z rynku złota do przestrzeni najnowocześniejszych technologii. Sztuczna inteligencja pomaga bowiem historykom sztuki.
300 lat temu ogień pożarł obraz hiszpańskiego artysty Diego Velázqueza. Chodzi o „Wygnanie morusków”, który przedstawia chwilę wygnania potomków muzułmańskich Maurów.
Gdy myśleliśmy, że już nigdy nie zobaczymy pracy na własne oczy, na scenę wszedł hiszpański artysta Fernando Sánchez Castillo i absolwentka akademii sztuk pięknych w Madrycie, która pracuje nad sztuczną inteligencją. To ten duet przez 100 godzin pracował nad odtworzeniem obrazu, ale – co ważne – przy pomocy AI. Pomocne okazały się zapiski hiszpańskiego malarza Antonio Palomino, który sporządził dokładny opis dzieła po pożarze.
Źródło: Business Insider
Sam Bankman-Fried usłyszał wyrok
Na chwilę wejdźmy też na rynek kryptowalut. W ciągu minionego tygodnia wyrok usłyszał były CEO FTX, czyli Sam Bankman-Fried. Został skazany przez sędziego sądu Południowego Okręgu Nowego Jorku na 25 lat więzienia. Zarzucono mu nie tylko to, że doprowadził do upadku swojej giełdy (a tym samym wielkich strat inwestorów i klientów), ale też próbę manipulowania świadkami.
Źródło: Bloomberg
Salwador chce edukować dzieci z wiedzy o bitcoinie
W probitcoinowym Salwadorze rozwijany jest projekt edukacji dzieci z wiedzy o BTC. Organizacja Mi Primer Bitcoin (Mój pierwszy Bitcoin) organizuje szkolenia dla nauczycieli, których uczy się o kryptowalucie. Następnie ci mają przekazywać swoją wiedzę dzieciom w szkołach.
W ramach projektu stworzono 175-stronicowy dokument z materiałami do szkoleń. Jest dostępny na Githubie i sami twórcy zachęcają do jego tłumaczenia na inne języki.
Źródło: X