Bitcoin i Przyszłość Pieniądza – Atlanta 2013
W zeszłym tygodniu w Atlancie miała miejsce pierwsza konferencja „Bitcoin i przyszłość pieniądza”. Niestety nie mogliśmy być na miejscu, ale wykupiliśmy dostęp do nagrań wideo i prezentacji z wystąpień. Wszystkie nagrania będą publicznie dostępne dopiero za dwa miesiące. Część z prelegentów początkowo była sceptyczna wobec Bitcoina, ale uległo to zmianie. W tym tygodniu na łamach naszego bloga opublikujemy serię artykułów ze szczegółowym opisem konferencji. Na prawdę warto polecić wszystkie wystąpienia szczególnie osobom, które nie miały wcześniej styczności z Bitcoinem i sceptykom.
Całość otworzył Jeffrey Tucker, który jest redaktorem „Laissez Faire Books”, oraz wyróżniającym się przedstawicielem Foundation for Economic Education, czyli amerykańskiej fundacji której celem jest studiowanie i promowanie filozofii wolności. Jeffrey jest również związany z instytutem Ludwiga von Misesa, gdzie był wiceprzewodniczącym i pełnił funkcję redaktora.
Tucker z początku stwierdził, że chciałby, żeby konferencja w Atlancie odbywała się każdego roku. Mimo, że na widowni było naprawdę bardzo wielu ekspertów, to jak słusznie stwierdził Tucker nikt nie wie wszystkiego i tego typu spotkania są doskonałą okazją do nauczenia się wiele o Bitcoinie z samych pytań które się pojawiają. Jeffrey sam z początku uważał Bitcoin za głupi i nierealny, ale jak się okazało Bitcoin spełnia obietnice największych ekonomistów wszech czasów.
Można śmiało stwierdzić, że Bitcoin staje się coraz bardziej mainstreamowy, bowiem patronami konferencji są między innymi Foundation of Economic Education i Students for Liberty. Przed rozpoczęciem pierwszych modułów wystąpiła piosenkarka i aktorka znana jako Tatiana.
W konferencji wzięła też udział para, która musi przeżyć 90 dni płacąc Bitcoinem za jedzenie, paliwo, meble, czynsz i wszystkie inne wydatki. Ich zmagania można śledzić na bieżąco na YouTube, albo na ich blogu. Tucker zastanawiał się jak udało im się dotrzeć na konferencję, ponieważ obecnie znalezienie taksówki akceptującej Bitcoin nie jest jeszcze takie łatwe, a niecały rok temu byłoby to niewykonalne. Pokazuje to, że coraz więcej nowych instytucji, lokali i przedsiębiorców akceptuje Bitcoin.
Co ważne, Bitcoin postrzegany jest jako realne zagrożenie dla monetarnych elit tego świata, a zwłaszcza dla rządowego monopolu dotyczącego pieniędzy. Bitcoin pojawił się właściwie znikąd – od zera do bohatera. Sceptycy się wykruszają i zmieniają podejście oferując Bitcoinowcom więcej szacunku. Bitcoin jest pieniądzem opartym na otwartym protokole typu open source, działa w sieci P2P, podobnie jak BitTorrent, a jego cena rynkowa niezmiennie wzrasta z czasem szybciej niż ktokolwiek mógł to przewidzieć, ponieważ ilość monet w obiegu jest ograniczona do 21 milionów.
Niektórzy uważali, że Bitcoina przy życiu utrzymuje głównie sieć TOR i handel narkotykami, jednak po zamknięciu Silk Roadu – które Tucker uważa za niewłaściwe – ?kółka treningowe? zostały zdjęte z Bitcoina i kolejny argument został wytrącony z rąk sceptyków. Wyszło więc na to, że konferencja odbyła się w idealnym momencie, bo zaledwie kilka dni po wydarzeniach związanych z Silk Roadem.
Tucker zaznacza, że jego wątpliwości związane z Bitcoinem zniknęły, kiedy dowiedział się, że Bitcoina jest ograniczona ilość. Aspekt „skończoności” był dla niego kluczowy, „nieskończoność” prowadzi bowiem do wielu nieciekawych rzeczy takich jak chociażby Rezerwa Federalna. System Bitcoin obejmuje też aspekt „własności”, przy którym Tucker przytoczył przykład książki Murraya N. Rothbarta „The Mystery of Banking”, czyli „Tajemnica Bankowości” z 1983 roku. Obecny pieniądz oparty jest na „zaufaniu” pokładanym w bankach i rządzie. Aspekt własności jest właściwie nieobecny, a Bitcoin przywraca ten element.
Jak się okazało kryptografia to najlepsze rozwiązanie, w świecie w którym standard złota od dawna już nie istnieje. Tucker stwierdził, że byłoby bardzo fajnie, gdyby się okazało, że Satoshi Nakamoto (twórca Bitcoina) przeczytał tą książkę przed stworzeniem swojego projektu i stwierdził „tak, ja tego dokonam”, ale nikt poza samym twórcą nie może wiedzieć jak było naprawdę.
Friedrich Hayek mówił o pieniądzach oddzielonych od polityki. Hayek był przez to uznany za niebezpiecznego myśliciela. Rządy przekonują ludzi, że to one muszą regulować pieniądz – zmonopolizowały więc go dla zarobku, oraz w celu wykorzystania go w swoich własnych celach. Strefie prywatnej nie pozwolono na stworzenie lepszej alternatywy. Tucker wyobrażał sobie również, że duch Hayeka był z nimi w noc konferencji i przyglądał się rozwojowi rewolucji. Bitcoin to waluta o ogromnym potencjale wyzwolenia świata.
cdn.