Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

ONZ obawia się sztucznej inteligencji. Wielka Brytania – wręcz przeciwnie. Podsumowanie tygodnia #473

ONZ obawia się sztucznej inteligencji, a Wielka Brytania inwestuje 100 mln funtów w rozwój AI. Komisja SEC zaś atakuje giełdy kryptowalut. Brytyjski startup Gensyn otrzymuje 43 mln dolarów na badania dotyczące AI. Ciekawe wydarzenia w świecie nowych technologii warto śledzić!

13 czerwca 2023 | 17:51

Jak co tydzień przyjrzymy się temu, co działo się na rynku nowych technologii. Zaczynamy od sztucznej inteligencji.

ONZ obawia się AI

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) w swoim nowym komunikacie wskazała na zagrożenia współczesnego świata, z naciskiem na fake newsy i deepfake’i generowane przez AI. Wspólnota uważa, że to ”poważne” zagrożenie, które ”wzrosło” z powodu ”szybkiego postępu technologicznego” opartego na „generatywnej sztucznej inteligencji”.  W efekcie ONZ chce, by rządy podjęły „pilne i natychmiastowe” działania w celu zniwelowania tych zagrożeń.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres ogłosił też, że organizacja przez najbliższy rok opracuje kodeks etycznego wykorzystywania AI. Ma być to „zbiór zasad, które (…) dobrowolnie wdrożą rządy, platformy cyfrowe i inne zainteresowane strony”. 

Blockchainowy projekt będzie badał AI

Pozostajemy w sferze AI. Brytyjski startup Gensyn ogłosił, że zakończył rundę finansowania o wartości 43 mln dolarów. Jego celem jest stworzenie narzędzi dla programistów do uczenia maszynowego. Samo Gensyn jest blockchainowym projektem, za którym stoi m.in. a16z.

Ostatnie postępy w sztucznej inteligencji są niewiarygodne, ale znaczne wymagania dotyczące mocy obliczeniowej dają dużym firmom technologicznym przewagę nad startupami w wyścigu o przejęcie wartości sztucznej inteligencji. Wierzymy, że nikt nie łączy wiedzy i zrozumienia kulturowego zarówno ze świata sztucznej inteligencji, jak i kryptoowalut, lepiej niż Gensyn. Nie możemy się doczekać współpracy z nimi, aby infrastruktura dla sztucznej inteligencji była znacznie szerzej dostępn

– przekazał mediom Ali Yahya, partner generalny a16z.

Źródło: Decrypt

Wielka Brytania chce zostać mocarstwem AI

Powyżej wspomnieliśmy o tym, że ONZ obawia się AI. Zupełnie inaczej do tematu podchodzi Wielka Brytania. Premier tego kraju przekazał, że ten wyda na rozwój nowej technologii aż 100 mln funtów.

„Dysponując 100 milionami funtów dla naszej grupy zadaniowej ds. sztucznej inteligencji, przeznaczamy więcej środków na bezpieczeństwo sztucznej inteligencji niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Będziemy również współpracować z Deep Mind, OpenAI i Anthropic, które zapewnią nam wczesny lub priorytetowy dostęp do modeli do celów badawczych”, przekazał.

Inaczej na sprawę patrzy jeden z poprzedników Sunaka, Tony Blair. On z kolei powiedział ostatnio, że AI ”może stanowić największe wyzwanie polityczne, jakie kiedykolwiek napotkano”. Wskazał na ”nieprzewidywalny rozwój” i ”stale rosnącą moc” systemów sztucznej inteligencji. 

SEC atakuje kryptogiełdy

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała w minionym tygodniu aż dwie – do tego największe – giełdy kryptowalut – Binance (dokładnie: Binance.US) i Conbase. Zarzuca im, że oferowały one tokeny i kryptowaluty, które można uznać za niezarejestrowane (więc w praktyce nielegalne) papiery wartościowe. Łącznie w kilku pozwach SEC uznała już ponad 60 tokenów i kryptowalut za papiery wartościowe.

Działania SEC zaczynają mieć coraz groźniejsze skutki. Nie mówimy już tylko o spadku kursu bitcoina, ale też o tym, że Komisja stara się zamrozić aktywa Binance.US. Samo Coinbase dostało zaś oficjalne zaproszenie do Hongkongu, gdzie giełda mogłaby prowadzić swobodniejszą działalność. Do tego w odpowiedzi na działania SEC parę kryptowalut ze swoich platform usunęły firmy Robinhood i eToro.

Reklama:

Quark